Zaniklý život na Moravě ukazuje nově rozšířená výstava

Moravské zemské muzeum rozšířilo výstavu o dávné minulosti Moravy

Zkamenělí trilobiti, pozůstatky hlubinných ryb, zub obřího žraloka i spodní čelist velryby jsou k vidění v Dietrichsteinském paláci v Brně. Moravské zemské muzeum modernizovalo a rozšířilo expozici Zaniklý život Moravy. Většina zkamenělin pochází z moravských nalezišť, podle odborníků mimořádně pestrých a významných.

Muzeum využilo modernější technologie, ale hlavně zdvojnásobilo počet exponátů. Téměř polovina zkamenělin je z prvohor. “Důraz jsme kladli převážně na zkameněliny devonu Moravského krasu a brněnské dominanty – vrchu Hády, ze které byly nově získány unikátní nálezy devonských korýšů či hlavonožců,” uvedl jeden z kurátorů Jakub Březina.

Trilobiti i velrybí čelist

Jeho kolegyně Gabriela Calábková upozornila na moravské nálezy trilobitů či detailní otisky rostlin a živočichů zachycené při těžbě pokrývačských břidlic v Nízkém Jeseníku v 19. století. Díky tehdejší ruční těžbě se otisky zachovaly celistvé.

V expozici přibyly také novější nálezy krytolebců, ryb a sladkovodních žraloků z permu Boskovické brázdy. Rozmanitost života v druhohorách dokládají nálezy mořských amonitů, měkkýšů, korálů či ježovek z nalezišť jako Štramberk a Cetechovice. Přibyly také zuby mořských ještěrů z Hádů.

“Třetihory byly doplněny o dlouholeté sběry paleogenních hlubinných ryb a žraloků, jejichž vynikající zachování umožňuje návštěvníkům spatřit například i světelné orgány představující nejstarší doklady bioluminiscence,” uvedla vedoucí geologicko-paleontologického oddělení Růžena Gregorová.

Expozice přibližuje také třetihorní život na souši. Dominantou je spodní čelist deinotéria, což je vyhynulý chobotnatec, vzdálený příbuzný mamutů a slonů. Desítky let byla ukryta v depozitáři. Zachovaly se i další části kostry.

Zdroj a foto: Moravské zemské muzeum

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*