Zapomenuté texty o Podyjí představí nová kniha, pokřtí ji v bývalé celnici

Výřez z plakátu ke křtu knihy a výstavě

Nově vydaná kniha přiblíží, jak se cítili cestovatelé v Podyjí v 19. století a kudy chodili. Autoři v ní představí objevené německé texty, které upadly v zapomnění. Křest knihy Z dávných putování Podyjím proběhne včetně vernisáže výstavy tuto sobotu 18. června od desíti hodin v budově bývalé celnice u mostu k Hardeggu.

Úvodní německé texty z 19. století objevil badatel Jiří Černý. Jejich autoři, Franz Josef Pittner, Josef Adalbert Krickel a Oskar Meister, v nich poutavým a barvitým způsobem popsali své objevné cesty do nitra Podyjí mezi Znojmem, Vranovem nad Dyjí, Bítovem, Drosendorfem a Raabsem an der Thaya.

„Bez nadsázky lze říci, že jejich putování bylo plné nesnází a dobrodružství, neboť v té době nebyla krajina podél řeky Dyje protkána sítí značených turistických cest. O ubytovnách či výletních restauracích nemluvě,“ popisuje spoluautor knihy Petr Lazárek ze Správy Národního parku Podyjí. Cestopisy vhodně doplňují obrazové reprodukce, které poskytly odborné instituce z České republiky i Rakouska.

Výstava srovnává místa v Podyjí kdysi a dnes

Křest knihy v celnici nedaleko Hardeggu bude navíc doprovázet vernisáž výstavy. Nabídne srovnání vybraných míst, které dávní autoři navštívili, s jejich dnešní podobou. Výstava potrvá do konce září tohoto roku.

V rámci vernisáže připravili správci národního parku také vědomostní kvízy a kreativní malování na bavlněné tašky. “Lidé se tak mohou nechat inspirovat výstavou a namalovat si například Hardegg a jeho okolí nebo kaňon Dyje,” lákají na výstavu správci národního parku. Vstup na akci je zdarma.

Zdroj a foto: Správa NP Podyjí

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*