Země místo krajů? Poslanecká sněmovna bude jednat o návrhu SPD

Část zemské hranice mezi Čechami a Moravou označují silniční cedule.

Poslanci za SPD navrhli obnovit zemské uspořádání, nahradilo by samosprávné kraje. Předložený zákon počítá se zemskými celky Čechy, Moravskoslezská země a hlavní město Praha. Bude o něm jednat Poslanecká sněmovna.

Předkládající poslanci návrh odůvodnili tím, že kraje nemají historické opodstatnění a jsou zbytečným mezičlánkem v samosprávě. Místo nich se zřídí země s vlastním stočlenným sněmem, vládou a zemským úřadem. O umístění zemských institucí by se jednotlivé země rozhodovaly samy.

Podle předlohy by zemské sněmy měly právo vydávat vlastní předpisy v oblasti zdravotnictví, sociální péče či kultury, stejně jako zavádět zemské daně. Samotný text navrhovaného zákona se o zrušení krajského uspořádání přímo nezmiňuje, ale dá se předpokládat, že by k tomu v návaznosti na zřízení samosprávných zemí došlo.

Samosprávné země zrušili komunisté, k jejich obnově nedošlo

Zemské zřízení existovalo v českých zemích až do roku 1949, kdy jej zrušil komunistický režim. Samosprávné země mají navíc staletou tradici a pamatuje na ně i současná ústava České republiky. Navrhovaná konfigurace navazuje s výjimkou samostatné Prahy na podobu zemského uspořádání z první republiky. V roce 1928 byl přijat takzvaný organizační zákon, který zakotvil zemi Českou a zemi Moravskoslezskou. Komunistická reforma z roku 1948 je nahradila třinácti kraji, územně podobnými těm současným, v roce 1960 pak došlo ke zmenšení jejich počtu na sedm regionů a Prahu s postavením kraje.

O obnovení zemského zřízení se diskutovalo po Listopadu 1989. Na začátku 90. let vypadalo nadějně, že by Morava a Slezsko získaly postavení samosprávné země. Parlament dokonce přijal prohlášení, ve kterém označil likvidaci země Moravskoslezské za totalitní akt. Politická elita se však později přiklonila k obnově krajů.

Jste pro zavedení zemského zřízení v ČR?

Nahrávání ... Nahrávání ...
Historická mapa země Moravskoslezské

Podle zemí by se mohlo volit do Poslanecké sněmovny

Zemské uspořádání také připomenul předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček svým návrhem na zavedení zemí místo volebních krajů. Lidé by tak nehlasovali podle území současných krajů, ale na základě územní příslušnosti k Čechám nebo Moravě a Slezsku. Vondráčkův návrh je součástí debaty o novele volebního zákona, který musí být doplněn po zásahu Ústavního soudu.

O návrhu na zřízení volebních zemí jsme psali v tomto článku.

“Oba návrhy vítáme jako otevření diskuze na půdě parlamentu. Nahrazení čtrnácti nesmyslných a předražených krajů zemskými celky je naším dlouhodobým cílem. Výsledná podoba řešení územně-správního rozložení ČR vzejde až z dalších diskuzí a jednání. Naše hnutí se této diskuze účastní, rádi pomůžeme s rozpracováním zákona o zemském zřízení,” reagoval na oba návrhy předseda Moravského zemského hnutí Ondřej Hýsek.

Přečtěte si  Na Pálavě se šíří invazní klejicha hedvábná, správa CHKO usiluje o její úplnou likvidaci

Autor: pjk, foto: Pardubický kraj, archiv

Doporučujeme

12 Comments

  1. Tak možná to dojde na vládu, v lepším případě do výborů. Mizerněji odflaknout ten návrh snad nešlo, včetně nepresneho definování hranic takového celku, šibenicní účinnosti. Což je ale úplně jedno protože podle jednacího řádů ten návrh stejně s novou poslaneckou sněmovnou padne pod stůl. Jediný účel co to ma je zachovat politickou loajalitu PS Moravané k Okamurovcum. Reálný dopad bude maximálně pár článků v novinách, ostatně úplně stejně jako když to v kupodivu nadejnejsi podobě naposledy vytáhl Sládek.

    4
    1
    • Odflaknute to je. Urcite by pomohlo to mit lepe rozpracovane, protoze plno lidi to bohuzel nevnima jen jako nastrel do diskuze. Nicmene, je dulezite, ze se to zas po dlouhe dobe dostalo na pudu parlamentu.

      • Souhlasím, je to extrémně překotné, nedomyšlené. Uvažuji, že bych panu Okamurovi zaslal připomínky, ale nevím bude-li to mít smysl. Důležité ale je, že se začínají objevovat politici, kterým toto hrůzouspořádání vrtá hlavou.

        • Je to nedomyšlené. To je ale možná také důvod. Nesmíme zapomenout, že další politické strany odmítají zemské zřízení, zvýšení pravomocí krajů a dokonce i zvýšení jejich rozpočtů. Takhle je “šance”, že další politické strany nad tímto návrhem trošku zapřemýšlí a třeba i začnou vyjednávat o tom, jak by to zemské zřízení mělo vypadat. Kdyby přišlo SPD a řeklo “Dejte nám federaci!”, tak je všichni pošlou někam.. takhle to je spíš “Chceme zemské zřízení, je to nedokončené a nemáme detaily, dohodneme se?”

          • Nevím jak Piráti a Starostové. Gazdík se kdysi vyslovil nadějně u pirátů nevím.

          • Vyjednávání lze vést z nějaké pozice, tady je lze vést pouze z pozice “a co je napsaný hůř?”. Další věc je že po definitivním schválení nouzového stavu SPD už nikdo k ničemu nechce a nepotřebuje. Rozpočet je taky rozdany, Dukovany se snaží odložit co to jde…

    • V rychlosti jsem ho prolétl.
      Připomínky:
      1) Chybí preambule. Asi není nutná, ale byla by lepší.
      2)Chybí možnost vzájemné úpravy hranic. Historická hranice nebude asi všude možná.
      3) Chybí možnost úvahy o Slezské zemi a Moravské zemi. Není jisté, že to nebude schůdnější možnost. V úvahu přichází 2-4 země ne jednoznačně tři.
      4)Pouze tři další členové vlády. Není to přeci jen málo?
      5)Opravdu je nutné, aby parlament ČR určoval kolik mají mít zemské sněmy poslanců, jak dlouhé mají mít volební období a spoustu dalšího. Nemělo by to být věcí zemských sněmů.
      6)1.ledna 2022? Není to brzo? Opravdu se stačí vše prodiskutovat a najít v konkrétních věcech ty nejlepší řešení.
      7)Je vzhledem k ústavě, která termín “země” nezná, opravdu dobré nazývat ty celky výrazem “země”. Není lepší zatnout zuby a nazývat ty celky výrazem “kraje” a přejmenovat je na země později. V této podobě návrh zákona odporuje ústavě. Kraj český a Kraj Moravskoslezský případně Kraj moravský a Kraj Slezský ne.

      To jen letmo co mne praštilo do očí. Kdybych to prostudoval pořádně našel bych toho určitě víc.
      Co říkáte Vy?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*