Zemřel herec Josef Abrhám, rodák ze Zlína je už s Libuškou

Josef Abrhám jako dr. Blažej v Nemocnici na kraji města

Ve věku 82 let zemřel herec Josef Abrhám. Skonal necelý rok po své manželce Libuši Šafránkové. Abrhám patřil po celé dekády mezi naše nejpopulárnější herce. Proslavily ho role ve filmech Vrchní, prchni! či Miarečku, podejte mi pero!

Josef Abrhám se narodil 14. prosince 1939 ve Zlíně. Svá herecká studia započal u Andreje Bagára na bratislavské Vysoké škole múzických umění, po dvou letech přešel na pražskou DAMU. Působil v Divadle na Vinohradech, Činoherním klubu a krátce také v Národním divadle.

Popularitu mu přinesly filmové role. První získal už v roce 1961 ve studentském filmu Věry Chytilové Strop a současně v detektivce Vladimíra Čecha Kde alibi nestačí. Jeho filmová hvězda stoupala rychle nahoru. Zahrál si ve filmech jako Pension pro svobodné pány či Marečku, podejte mi pero!, hlavní roli obsadil například ve snímcích Vrchní, prchni! a Člověk proti zkáze.

Po osmiletém vztahu s Naďou Urbánkovou se jeho životní partnerkou stala o čtrnáct let mladší Libuše Šafránková. Zemřela před necelým rokem. Josef Abrhám v posledních letech trpěl vážnými zdravotními potížemi.

Libuše Šafránková se svým manželem a častým hereckým partnerem Josefem Abrhámem ve snímku Svatební cesta do Jiljí

Autor: pjk, foto: Filmový archiv

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*