Zemřel ředitel Zoo Ostrava Petr Čolas. Vynikající odborník a skvělý člověk, smekl primátor

Petr Čolas vedl ostravskou zoologickou zahradu šestnáct let.

Ředitel ostravské zoo Petr Čolas zemřel po vážné nemoci 25. srpna. Patřil k nejuznávanějším světovým odborníkům na záchranný chov zvířat v lidské péči. Zoologickou zahradu v Ostravě pozvedl na jedno z nejnavštěvovanějších míst v celé republice.

Od kuchaře k řediteli

„Vynikající odborník a hlavně skvělý člověk, který má hlavní zásluhu na tom, že se ostravská zahrada stala jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů v České republice. Čest jeho památce!“ zareagoval na skon ředitele zoo Petra Čolase primátor Ostravy Tomáš Macutra.

Petr Čolas po vystudování Gymnázia Františka Hajdy v Ostravě a Vysoké školy zemědělské v Brně pracoval jako zootechnik na státních statcích Bílovec a Mutěnice.  Do Zoologické zahrady Ostrava nastoupil v roce 1990 jako kuchař v zookuchyni, později se stal vedoucím zookuchyně, chovatelem, agronomem a zoologem. Od roku 1994 byl náměstkem ředitele zoo a od července 2004 zoologickou zahradu vedl jako ředitel.  

Zabýval se ochranou přírody, studiem primátů a dalších zvířat. Patřil k nejuznávanějším světovým odborníkům na záchranný chov zvířat v lidské péči. Zapojil ostravskou zoo do celosvětových programů záchranného chovu a podporoval projekty na záchranu zvířat. V ostravské zoo prosadil modernizaci pavilonů, které nyní snesou nejpřísnější světové standardy chovu zvířat.

Za jeho působení ve funkci ředitele se ostravská zoo stala jedním z nejnavštěvovanějších a nejzajímavějších turistických cílů v celé republice. Petr Čolas zemřel po vážné nemoci 25. srpna 2020 ve věku 55 let.

Zdroj: Zoo Ostrava, foto: SVOPAP

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*