Zemřela Věra Kovářů, výrazná osobnost moravského národopisu

Věra Kovářů

S velkým zármutkem a úctou se loučíme s jedinečnou osobností moravského národopisu, která nás včera opustila. Paní doktorka Kovářů překvapovala svou činorodostí i ve vysokém věku. Zářila radostí nad krásami věcí kolem nás, ať už to byly tóny Janáčkovy hudby, v nichž zněla lidová tvořivost, či jen obyčejné hezké počasí. Celým životem ji provázel upřímný a vroucí vztah ke své rodné Moravě. Hrdě se hlásila ke svým moravským kořenům a s úsměvem prohlašovala: “Přece su Moravačka”. Ať navždy žije její odkaz v našich srdcích! Čest její památce!

Dr. Věra Kovářů, se narodila 7. května 1932, absolvovala univerzitní studia etnografie a hudební vědy na Masarykově universitě v Brně, které zakončila v roce 1954. Dálkově pak vystudovala i muzeologii (1968). Doktorkou filozofie se stala v roce 1978. Po studiích pracovala v Krajském domě kultury v Brně, ve Vlastivědném ústavu ve Zlíně, v Moravském zemském muzeu v Brně a od roku 1969 téměř po 40 let pak v Krajském středisku památkové péče a ochrany přírody, dnešním územním odborném pracovišti Národního památkového ústavu v Brně. Ani po odchodu do důchodu nepřestala aktivně působit v oboru ochrany lidového stavitelství, spolupracovala na několika projektech Slováckého muzea v Uherském Hradišti a a podílela se na vydání řady publikací. K jejím nesporným zásluhám patří snaha o dokončení vydání ucelené řady dokumentace Kurialova archivu. Participovala na videoprojektech Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici zaměřených na tradiční řemesla a lidové stavitelství .

Mimo své zaměření na lidovou hmotnou kulturu se Věra Kovářů vždy aktivně věnovala i folkloru. Od roku 1953 byla postupně členkou mnoha folklorních souborů, např. Poľana, Bartošův soubor lidových písní a tanců a Kašava. Zprvu v nich působila jako tanečnice a zpěvačka, později jako instruktorka lidového tance a choreografka.

autor: red zdroj: Společnost pro Moravu a Slezsko foto: NPÚ

Související články

Přečtěte si  Nadšenec vyšel po stopách Cyrila a Metoděje z Konstantinopole na Moravu. Chce oživit jejich odkaz i přispět na opravu kostela

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*