Zemřela zpěvačka Hana Zagorová, rodačka z Ostravy podlehla těžké nemoci

Hana Zagorová na snímku z roku 1972

V pátek 26. srpna zemřela Hana Zagorová, bylo jí 75 let. Jedna z nejznámějších tuzemských zpěvaček pocházela z ostravských Petřkovic. Proslavila se hity jako Můj čas, Studánko stříbrná nebo Biograf láska.

Rodačka z ostravských Petřkovic za svou téměř šedesátiletou kariéru nahrála přes dvacet sólových desek. Dětství prožila v Ostravě, začala studia herectví na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, poté se odstěhovala do Prahy.

Vůbec poprvé na sebe upozornila v ostravské soutěži Hledáme nové talenty, kde jí doprovázel Orchestr Gustava Broma. Jednou z prvních písní, díky které se v roce 1971 dostala do širšího povědomí posluchačů, byla Bludička Julie.

Hana Zagorová se svým manželem Štefanem Margitou

Jedna z nejznámějších československých zpěvaček zaujala své fanoušky diskotékovými písněmi i šansony. Vynikl například hit Maluj zase obrázky z pera Pavla Žáka. V 80. letech Zagorová spolupracovala se Stanislavem Hložkem a Petrem Kotvaldem či Petrem Rezkem. Stala se devítinásobnou držitelkou Zlatého slavíka.

Zpěvačku dlouhodobě provázely zdravotní problémy. Její stav se zhoršil poté, co v předloňském září onemocněla covidem s velmi těžkým průběhem. Od srpna minulého roku přestala vystupovat. O úmrtí Hany Zagorové informoval její manžel, operní zpěvák Štefan Margita.

Autor: pjk, foto: Facebook Hana Zagorová

Doporučujeme

3 Comments

  1. Ano – moravská a československá zpěvačka. Slováci na významné postavy společné historie nezpomínají a Vlado Franc ze slovenského rozhlasu o víkendu mimořádně zařadil reprízu interview s Hanou Zagorovou z roku 2007. Rozhovory s oblíbenou hudbou známých osobností se točí od roku 2000.

    • Ovšem pozor, tato zlatá slavice je původem z Petřkovic, což je dnes součást Ostravy, ale nikoliv té moravské. Petřkovice jsou na levém břehu řeky Odry, tedy ve Slezsku. I porodnice, pokud při jejím narození nešlo o domácí porod, leží dnes v Porubě – rovněž na levém břehu Odry. Ovšem nevím, zda se zpěvačka narodila doma nebo v porodnici a zda ta tehdejší ženská klinika byla ve Slezsku či na Moravě 🙂 Nejdůležitější však je, jaké měla Hana Zagorová cítění, a po dlouhém pobytu v Praze tuším, že spíš to české, nanejvýš slezské 🙁 Např. hudební kritik Jiří Černý označuje Ostravu z hlediska výskytu popových hudebníků za “český Liverpool” 🙂

      • Slováci to vše berou jako československé – a hudebně/dramatických osobností z té doby si považují.
        Naproti tomu na českých rádiích moc slovenských písniček neuslyšíte.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*