Získají legendární bratři Pospíšilové titul Osobnost Moravy? Další ročník ankety odstartoval

Bratři Jindřich a Jan Pospíšilové svého času zcela ovládli unikátní sportovní disciplínu zvanou "kolová".

Populární anketa Osobnost Moravy vstoupila do 6. ročníku. Jako první se na seznamu nominovaných objevili bratři Jindřich a Jan Pospíšilovi, velmistři kolové. Během tří dekád tuto unikátní disciplínu téměř zcela ovládali, a to na domácí i světové úrovni.

Bratrská dvojice ovládla celou sportovní disciplínu

Zpráva o první nominaci přišla nedlouho po zahájení již šestého ročníku ankety. Jako vůbec první přijala nominaci dvojice legendárních velmistrů kolové, bratři Jindřich a Jan Pospíšilovi.

Když se řekne „kolová“, tak se pamětníkům okamžitě vybaví legendární dvojice bratrů Pospíšilových. Během tří dekád, tedy v šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých letech dvacátého století reprezentují a proslavují v tomto odvětví sálové cyklistiky jak Královopolskou strojírnu, jejíž barvy hájili, tak především tehdejší Československo. Jindřich a Jan Pospíšilovi se stali nejúspěšnějšími hráči v celé historii této unikátní sportovní disciplíny.

“Bratři Pospíšilové jsou mimo jiné dvacetinásobní mistři světa a dvacetipětinásobní mistři Československa. Pro své obrovské úspěchy získali také domácí uznání a to jednou cenu Sportovec roku a osmkrát cenu Král cyklistiky,” informoval Stanislav Blažek, koordinátor a jednatel ankety Osobnost Moravy.

Už v letech 1961 a 1962 získal Jindřich s tehdejším spoluhráčem Jaroslavem Svobodou nejprve bronzovou a poté stříbrnou medaili. Od roku 1964 pak v bojích na MS v Kodani už hrají oba bratři J+J společně. A hned na první pokus z toho byla skvělá druhá pozice za vítězným německým týmem, který tvořili taktéž sourozenci Karl a Oskar Buchholz. První titul mistrů světa se Pospíšilovým podařilo vybojovat už na pražském šampionátu v roce 1965. Pak následovaly v rychlém sledu nepřetržitě mistrovské tituly mezi lety 1968 až 1981 a po dvouleté přestávce další série titulů mistrů světa mezi lety 1984 až 1988.

“V souvislosti s úspěchy Jindřicha a Jana Pospíšilových je důležité zmínit taktéž legendárního trenéra Rudolfa Hartha, který vedl oba bratry od dětských let po celou jejich unikátní sportovní kariéru,” doplnil Blažek.

Trénovat odešli do zahraničí

Po ukončení své hráčské kariery se oba bratři dali na trenérskou dráhu. Jan měl představu, že by své zkušenosti předával coby trenér mládeži. „Když jsem přišel na svaz, že bych chtěl trénovat mládež, neměli zájem,“ vzpomínal Jan Pospíšil. Mladší z bratrů se proto vydal do  Švýcarska, kde působil patnáct let. Jako uznávaný poradce se přímo podílel na zisku hned pěti titulů mistrů světa pro reprezentaci Švýcarska. Jindřich nejprve coby reprezentační trenér dovedl ke zlatu na mistrovství světa v Heerlenu dvojici Berger-Kratochvíl. Následně však kvůli neshodám s cyklistickým svazem využil nabídky z rakouského St. Pöltenu, kde úspěšně působil 14 let.

Přečtěte si  Příští rok se v Újezdu u Brna otevře nová soukromá rezidence pro seniory. Místo zde najdou také senioři s Alzheimerovou chorobou

“Oba bratři díky svým úspěchům zvýšili ve světě povědomí o našem státu i naší zemi Moravě a stali se vzorem poctivého přístupu, bojovnosti a obětavosti pro mladou generaci.  Za tuto skutečnost jim patří nejen náš srdečný dík, ale také nominace v anketě Osobnost Moravy 2021,” dodal koordinátor a jednatel ankety.

Do ankety se může zapojit každý

Cílem ankety je každý rok ocenit osobnost či osobnosti spjaté s Moravou. Jednotlivé účastníky může nominovat každý. Lidé pak v hlasování vybírají, kdo se stane Osobností Moravy. Anketu organizuje spolek Moravská národní obec.

O výsledku loňského ročníku jsme informovali v tomto článku.

“Chceme upozornit na skutečnost, že u nás na Moravě máme také v současné době mnoho skvělých osobností, které ve svých oborech lidské činnosti a tvořivosti natolik vynikají, že se výrazně podílejí na utváření dobrého jména nejen naší země Moravy, ale i celé České republiky,” uvedl Stanislav Blažek.

Termín ukončení sběru nominací pro letošní rok je 13. června, do té doby je možné posílat své návrhy na adresu osobnost@zamoravu.eu.

Autor: pjk, foto: archiv bratrů Pospíšilových

Doporučujeme


1 Trackback / Pingback

  1. Mediální ohlasy na anketu Osobnost Moravy – Moravská národní obec – Za Moravu

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*