Získají ohrožené památky v Brně ochranu? Na stole jsou památkové zóny

Mezi ohroženými brněnskými památkami je například dům Tivoli na Konečného náměstí.

Stovky památek na území Brna zůstávají v ohrožení kvůli nedávnému odebrání ochrany. Řešení by mohlo přinést schválení dvou památkových zón. V závěru loňského roku návrh zveřejnilo Ministerstvo kultury. Rozhodnout o něm musí vedení města.

O ohrožení brněnských památek jsme už dříve psali v tomto článku.

Brno v poslední době ztratilo několik domů s historickou hodnotou. Na vině je nedostatečná ochrana kvůli zápisu do původního seznamu památek, který soud označil za chybný. V ohrožení se tak ocitly stovky nemovitostí. Alespoň částečné řešení má nyní přinést vyhlášení městské památkové zóny.

Památková ochrana vymezeného území má několik typů. Jedním z nich je památková zóna, která chrání vnější vzhled a urbanistickou hodnotu objektů. Vyšším typem je pak památková rezervace. Ta byla v historickém jádru Brna vyhlášena v roce 1989.

Bezmála dvacet let se také diskutovala potřeba památkové zóny pro oblast širšího centra mimo památkovou rezervaci, kde se nachází cenná architektura od 19. do poloviny 20. století. Její přípravu výrazně urychlilo rozhodnutí soudu, který odebral památkovou ochranu z celé řady domů.

Památkáři spolu s dalšími specialisty proto vymezili hranice navržených památkových zón širšího centra města a Králova Pole. “Rozděleny jsou do čtyř stupňů regulace a zaměřují se především na ochranu exteriéru. Jejich cílem je ochrana cenných objektů před demolicí a necitlivou rekonstrukcí, ochrana kvality urbanismu a veřejného prostoru,” vysvětlil ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček.

Brno bojuje za záchranu Mosilany

Na konci minulého roku zveřejnilo Ministerstvo kultury návrh na vyhlášení těchto dvou památkových zón. Nyní přichází na řadu vyjádření města Brna, všech dotčených vlastníků nemovitostí a dalších zainteresovaných aktérů, kteří mohou k návrhu podávat připomínky.

Bez památkové ochrany jsou hodnotné budovy ohrožené necitlivou přestavbou nebo přímo demolicí. Možnosti samosprávy vstupovat do stavebního řízení jsou zároveň velmi omezené.

Brno aktuálně jedná například se zástupci vlastníků bývalé Mosilany a Šmeralu o nové podobě areálu, který je symbolem historie brněnského textilního průmyslu. Díky odvolání se zatím podařilo zabránit demolici vlastní vily Bohuslava Fuchse pod Kraví horou. Vedení města také na Špitálce připravilo podobu takzvané chytré čtvrti se třemi původními budovami a chladírenskou věží. Všechny projekty ohrožuje chybějící památková ochrana.

Přečtěte si  Otevření prvního moravského centra pro léčbu genetických onemocnění ve Fakultní nemocnici v Brně

Autor: pjk, zdroj a foto: KAM Brno

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*