Životní jubileum dramaturga a překladatele, dřívějšího rektora JAMU Václava Cejpka

21. března slaví své 70. narozeniny prof. PhDr. Václav Cejpek, brněnský rodák, divadelní a televizní dramaturg, divadelní vědec, překladatel, pedagog, bývalý děkan a později též rektor brněnské Janáčkovy akademie múzických umění (2003–2010).

Jeho profesní dráha je spojena s městem Brnem, kde vystudoval na Filozofické fakultě dnešní Masarykovy univerzity obory divadelní věda a germanistika. Praktické zkušenosti začal sbírat během čtyř let v ostravské televizi, aby se poté vrátil do Brna. Zde, v tehdejším studiu Československé televize pracoval jako dramaturg a byl u zrodu několika pořadů, například Manéže Bolka Polívky nebo Divadélka pod věží s moderující Marii Rotterovou. S brněnským studiem Československé televize spolupracoval v letech 1983–1987.

Televizní dramaturgii vystřídal za tu divadelní a mezi lety 1987–2003 působil jako dramaturg Mahenovy činohry Národního divadla v Brně. Zde se dramaturgicky podílel na inscenacích, jako Zvěstování Panny Marie, Saténový střevíček, Kozlí zpěv, Maryša, Sen noci svatojánské a v jeho vlastní dramatizaci divadlo nastudovalo tituly, jako např. Malý princ či Markéta Lazarová. 

Divadelní scéna mohla krom jeho originálních dramaturgických linií těžit i z jeho předkladatelských schopností. Využití našly jeho překlady dramatických textů i divadelních dramatizací z němčiny. Cejpkovi tak můžeme vděčit za předklady děl německých autorů, jako například T. Bernharda, G. E. Lessinga, P. Handkeho, F. Mitterera a dalších.

V rámci jeho publikační činnosti najdeme nejen přeložené umělecké texty či překlady divadelně-teoretické, ale i původní odborné práce, jako např. Brněnské německé divadlo v letech 1918–1932 nebo např. čtyřdílné naučné dílo Současná německá gramatika.

Díky lidskému přístupu ke studentům patří mezi nejoblíbenější pedagogy

V roce 1990 se současně s prací v divadle zhostil i role pedagoga na JAMU, kde vyučoval dramaturgii a dějiny světového divadla. O deset let později se stal profesorem.

„Profesor Václav Cejpek patří k pilířům Divadelní fakulty. Jeho erudice, rozhled, stejně jako umělecký vkus formoval řadu významných českých dramaturgů a režisérů. Jakkoli je výsostným intelektuálem, vždy preferoval mimořádně lidský přístup ke studentům i pedagogům, ať již v pozici děkana či vedoucího jednoho z režijně dramaturgických ateliérů. Fakulta je mu vděčná nejen při zpětném ohlédnutí, ale jeho názor znamená velmi mnoho jak pro současné vedení fakulty, tak pro naše studenty. Kromě odborných kvalit jej charakterizuje zcela mimořádná míra laskavosti, a tak se není čemu divit, že patří k nejoblíbenějším pedagogům naší fakulty“, uvádí k osobě profesora Cejpka děkan Divadelní fakulty JAMU, doc. Mgr. Petr Francán.

Přečtěte si  Celostátní festival základních uměleckých škol probíhá od neděle ve Veselí nad Moravou. Účastníky podpoří zakladatelka festivalu Magdalena Kožená

Nespornou zásluhou Václava Cejpka, jakožto rektora, bylo prosazení výstavby současné budovy Divadla na Orlí (DnO). Divadlo na Orlí platí za moderní, víceúčelový prostor, který slouží pro výuku, zkoušení i veřejné vystupování studentů Hudební i Divadelní fakulty JAMU a je živou součástí brněnské kulturní scény.

Autor: red Zdroj a foto: Janáčkova akademie múzických umění

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*