Zlín letos oživí řada akcí i festivalů, mají zaujmout kvalitou

Město Zlín na letošní rok připravilo opravdu bohatou nabídku kulturních akcí. Cílem je zaujetí širokého publika a oživení centra města, aby se do něj naučili Zlíňané více chodit. Kulturní život ve Zlíně bude nejen bohatý na počet akcí, ale měl by zaujmout i pestrostí i kvalitou programu.

„Ve Zlíně je hojně pro akce využíván park Komenského a ožívá i prostor u zámku. Nyní se k těmto místům má přidat nově zrekonstruované tržiště Pod Kaštany, náměstí Míru a některé akce budou i naproti vily Tomáše Bati. Naším cílem je, aby se Zlíňané chodili více bavit do centra města, což by měl být signál pro soukromou sféru k otevření klubů, které ve Zlíně tolik chybí. Chceme být motorem změny. Ta má přinést větší počet akcí, ale především kvalitu,“ sdělil primátor Zlína, Jiří Korec.

Duben – jarmark i den otevřených sportovišť s koncertem

Již první dubnový týden, konkrétně ve středu 5. a ve čtvrtek 6. dubna, ožije náměstí Míru tradičním Velikonočním jarmarkem s bohatým kulturním programem. V dubnu proběhne i sportovní akce Dny otevřených sportovišť, na které spolupracuje město Zlín s kulturním a kreativním centrem Živý Zlín. Již 21. a 22. dubna naváží na velmi úspěšný první ročník, který proběhl v loňském roce. Zlíňané si zdarma vyzkouší více než dvě desítky sportů na sportovištích po celém městě. Víkend zakončí 23. dubna zážitková akce Sportovní náměstí, která nabídne bohatý program – od koncertu kapely Křídla přes parkurovou zónu s U-rampou až po ukázku elektromobilů Tesla nebo workshopy s extrémními cyklisty. Děti si užijí šlapací káry, kurz uměleckého graffiti a mnoho dalšího.

„Chceme, aby rodiče měli povědomí o jednotlivých sportech ve Zlíně a vybrali si ten nejlepší pro své děti. Navazujeme na festival sportu, který se ve Zlíně již nějakou dobu koná, nicméně je lepší poznat daný sport ve svém přirozeném prostředí. Sport je pro rozvoj děti jednoznačně pozitivní, proto chceme touto akcí kluby i děti propojit,“ popsal primátor Korec.

Leto odstartuje hudebním festivalem. Zlínská jména doplní Dusilová nebo Majk Spirit

Léto odstartuje Zlín velkolepým třídenním festivalem, který organizuje město Zlín skrze svou příspěvkovou organizaci Živý Zlín. Tři červnové dny, čtyři zóny a stovky hudebníků, komunit, artistů, tanečníků a mnoho dalšího. To vše přinese festival Zlín žije, který vtrhne do zlínských ulic v termínu od 23. do 25. června.

„Festival Zlín žije je největší kulturní akce, kterou pořádá město a měl by se stát součástí zlínského kulturního života. Původně se jednalo o akci připravenou speciálně pro loňské oslavy 700. výročí města od první písemné zmínky, ale pro velký úspěch a množství pozitivních ohlasů jsme se rozhodli festival zachovat i pro další roky,” upřesnil Jiří Korec.

Přečtěte si  Na pomezí Čech a Moravy mají orli ideální podmínky. Mláďata vyvedli i orli královští

Celý program bude také letos zdarma a opět v něm budou figurovat velká zlínská jména. Na festivalu vystoupí například folkrocková legenda AG Flek, ale i rodačka Dasha, která se spojí s F-Dur Jazzbandem. Přivítáme také devítinásobnou držitelku ceny Anděl Lenku Dusilovou s kapelou a třídenní festivalové dění vyvrcholí vystoupením kultovní skupiny Buty. Žánrově festival doladí rapper Majk Spirit a DJ Ventolin. Veškeré informace organizátoři postupně zveřejní na www.kulturazlin.cz.

„Koncept festivalu nabídne čtyři scény. Kromě známých interpretů se těšíme na osobnosti zlínské hudební scény, ale také připravujeme rozsáhlý program pro rodiny. Nebudou chybět ani hry se světlem. Na své si přijde opravdu každý. Opět se setkáme na scéně u zámku, kde vystoupí ta největší jména. V parku Komenského budou hrát prim především kapely a vizuální umění podtrhující zdejší atmosféru a sobota bude patřit workshopům a všelijakým aktivitám, umělců, divadelníků, kreativcům a zlínským komunitám. Příznivce rocku opět přivítá scéna Pod Lipami, kde vystoupí hudební legendy Zlína. Program na náměstí Míru pak vzniká ve spolupráci s Městským divadlem Zlín a nadačním fondem CREDO,” přiblížila za pořadatele program Jana Kubáčová, ředitelka kulturního a kreativního centra Živý Zlín.

Léto bude patřit filmům

Během letních prázdnin bude probíhat oblíbené Zlínské filmové léto, které se letos rozšíří o nová promítací místa, a to Hotel Tomášov a místní část U Majáku. V rámci letních večerů pod širým nebem proběhne šestnáct venkovních filmových projekcí na sedmi místech jak v centru města, tak i v jeho místních částech.

Také podzim bude plný kultury. V druhé polovině září ovládne zámek a jeho okolí lampionový průvod doplněný o nový projekt nazvaný Noc bláznů. Ten do veřejného prostoru přinese nejrůznější formy umění – od audiovizuálních děl přes světelné instalace a ohňovou show až po pouliční performery a další bohatý zážitkový program. V říjnu pak zámek pohostí dvoudenní folklorně laděné Slavnosti vína. Zářijový Kejklířský jarmark má nahradit novinka v podobě dvoudenního gastro festivalu, jehož bohatý kulturní program má být určen všem věkovým skupinám. Náměstí Míru obsadí na dvě desítky zajímavých foodtrucků s nejrůznějšími delikatesami české i zahraniční gastronomie. V listopadu nebude chybět ani Mezinárodní festival outdoorových filmů s besedami o cestování, Svatomartinské hody a konec roku bude tradičně patřit Adventnímu Zlínu.

Autor: red Zdroj a foto: město Zlín

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*