Zlínu akutně chybí členové volebních komisí, nezájem a nemoci řeší i jinde

Už v pátek a sobotu nás čekají komunální a senátní volby. Z řady míst zaznívají prosby o zapojení se do volebních komisí. Například ve Zlíně je nedostatek přímo akutní.

Dohlédnout na průběh voleb a výsledek oznámit sčitatelům. Bez členů volební komise se demokratické volby neobejdou. Zájem o tuto zásadní službu v poslední době klesá. Na řadě míst se počty členů volební komise pohybují na hranici stanovené zákonem.

Před letošními volbami to platí například ve Zlíně. Vedení města vyzvalo občany k zapojení se do volebních komisí. “Magistrát města Zlína potřebuje doplnit chybějící členy do volebních komisí. Současný nedostatek členů v okrskových komisích ve Zlíně zapříčinila zvýšená nemocnost,” informoval zlínský magistrát na webu města.

Nedostatečné počty řeší i na jiných místech Moravy. Třeba v Olomouci bývalo pravidelně více než tisíc komisařů, teď jich je přibližně 800 i s náhradníky. Podobný úbytek hlásí i v Šumperku. Případné zájemce navíc odrazuje nutná přítomnost i v druhém kole senátních voleb.

Služba veřejnosti za finanční odměnu

Členem volební komise se může stát dospělý občan České republiky či jiného členského státu Evropské unie. Nesmí na daném místě kandidovat, popřípadě u něho nenastala jiná překážka výkonu volebního práva.

Členové volební komise mají zároveň nárok na finanční odměnu. Předsedovi je vyplaceno 2200 korun, místopředsedovi 2100 korun a řadovému členovi 1800 korun. Každý člen komise navíc obdrží stravné ve výši 301 korun.

Člen komise, který je v pracovním poměru, má nárok na pracovní volno v nezbytně nutném rozsahu a na náhradu mzdy, platu nebo odměny ve výši průměrného výdělku od uvolňujícího zaměstnavatele.

Autor: pjk, foto: Pixabay

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*