V Beskydech pomáhají k zadržování vody v krajině svodnice na lesních cestách. Pivovar Radegast ve spolupráci s komunitou „Voda pro les, voda pro lidi“ připravily pro návštěvníky Velkého Javorníku hořkou výzvu. Na chatě si mohou půjčit Radegastův krumpáč a za vyčištění svodnic dostanou hořkou odměnu v podobě čepovaného piva Radegast.
Svodnice v okolí chaty Velký Javorník bývají po deštích zanesené kamínky a listím, menšími i většími větvičkami. Jejich pravidelná údržba je nezbytná, protože přispívají nejen k ochraně turistické stezky před vodní erozí, ale také podporují vsáknutí povrchové vody zpět do půdy. „Věříme, že v boji o vodu má každá kapka smysl. Proto jsme připravili tuto hořkou výzvu, která je sice na první pohled prostá, ale dokáže pomoci vracet vodu zpátky tam, kam patří. Do krajiny a do půdy,“ řekl Josef Jalůvka, manažer značky Radegast.
Princip hořké výzvy je jednoduchý. Stačí si půjčit u chataře na Velkém Javorníku Radegastův krumpáč a postupně vyčistit všechny čtyři zdejší svodnice. První z nich je od chaty vzdálená 133 metrů. Další tři jdou po sobě vždy co 50 metrů. Vykonanou práci je třeba vyfotit a ukázat chataři, který se každému „suchobijci“ odvděčí jednou čepovanou Radegast Ryze Hořkou 12. Do čištění svodnic se může pustit jednotlivec i skupina, složená až ze čtyř členů, přičemž hořké odměny se dočká každý z nich.
Pořízené fotografie mohou suchobijci sdílet i na sociálních sítích pod hashtagem #radegastuvkrumpac. Akce běží do 31. října 2021. Další výzvy jsou k dispozici na www.radegast.cz/bojovodu!
Pivovar Radegast podporuje projekty, které pomáhají navracet vodu přírodě
Pivovar Radegast investoval za posledních 12 let desítky milionů korun do vodohospodářských projektů a během tohoto období snížil spotřebu vody potřebnou na výrobu piva o 38 %. V posledních třech letech spotřebovává průměrně 2,54 hl vody na výrobu 1 hl piva. Zařadil se tak mezi pivovary, které patří v šetření s vodou k nejlepším na světě.
Unikátní systém rybníčků vybudovaný v okolí nošovického pivovaru čistí přírodním způsobem dešťovou vodu odcházející z pivovaru. Každý rok se tak v průměru vyčistí asi 20 velkých 50metrových bazénů. Ekologické pisoáry nainstalované v Radegastovnách zase šetří vodu v hospodách. Měsíčně může jít o úsporu až 250 000 litrů pitné vody.
Autor: red Zdroj a foto: Pivovar Radegast
Buďte první kdo přidá komentář