Zoo v Brně má novou ředitelku, po pětadvaceti letech

Radana Dungelová se svým manželem, přírodovědcem a ilustrátorem Janem Dungelem

Brněnští radní jmenovali na středečním zasedání novou ředitelku brněnské zoologické zahrady Radanu Dungelovou. Jmenování předcházelo konkurzní řízení, ve funkci končí Martin Hovorka. V čele brněnské zoo stál čtvrtstoletí.

„Děkuji panu Hovorkovi, že zahradu vedl 25 let a posunul ji výrazným směrem jak v oblasti jednotlivých chovaných zvířat, tak v oblasti technického zázemí i profesionalizace zahrady. Zároveň přeji nově jmenované ředitelce Radaně Dungelové, aby se na nové pozici rychle zorientovala a šla za svými cíli, které si vytyčila ve své koncepci rozvoje zoologické zahrady,” uvedl 1. náměstek brněnské primátorky Petr Hladík.

Podle něj radní nejvíce oslovila její koncepce rozvoje takzvaného welfare zvířat, tedy jejich životní pohody. “Tomuto přístupu fandím a podporuji jej. Také se těším na větší zapojení návštěvníků do samotného chovu zvířat, kdy se budou zaměstnanci snažit lidem ukázat, jak péče o zvířata vypadá a co vše znamená,“ doplnil Hladík.

Do konkurzního řízení na ředitele Zoo Brno se přihlásilo pět uchazečů. Konkurzu se neúčastnili dva z nich z důvodu nesplnění zákonných požadavků a pozdního podání přihlášky. V druhém kole představovali účastníci řízení své koncepce rozvoje.

Radana Dungelová na přírodovědecké výpravě

Nová ředitelka zdůrazňuje kvalitu péče a vzdělávání

Radana Dungelová pracovala poslední čtyři roky na pozici vedoucí Útvaru mezinárodní spolupráce brněnské zoo. Její pracovní náplní byla mimo jiné aktivní účast na mezinárodních projektech, konferencích a koordinace plnění závazků vyplývajících z členství zahrady ve světových oborových organizacích a asociacích. V minulosti byla sedm let vedoucí rozvojového týmu v Nadaci Partnerství a devět let žila v Brazílii jako manželka velvyslance ČR.

Dlouhodobě se osobně angažuje v popularizaci témat spojených s životem zvířat v jejich přirozeném prostředí a ochranou ekosystémů, publikuje články a autorsky se podílí na filmových dokumentech a knihách s touto tematikou. Na těchto projektech spolupracuje se svým současným manželem, přírodovědcem, malířem a ilustrátorem Janem Dungelem. 

„Záchranu druhů a vzdělávání veřejnosti v oblasti ochrany přírodní rozmanitosti pokládám za mimořádně významnou společenskou úlohu zoologických zahrad a chci se na ní aktivně podílet. V nové pozici chci zachovat kontinuitu chovatelské koncepce a zaměřit se zejména na kvalitu péče chovaných zvířat,” uvedla samotná nově jmenovaná ředitelka Radana Dungelová.

Přečtěte si  Mandloně a bílé bloky: Brno představilo budoucí podobu památníku Elišky Rejčky na Mendlově náměstí

“V neposlední řadě se budu snažit zhodnotit úroveň nabízených služeb pro návštěvníky a propojit návštěvnický servis s principy udržitelnosti a respektu k přírodě. Chci, abychom byli zahradou, která vzdělává vlastním příkladem,“ dodala nová ředitelka brněnské zoo.

Zdroj a foto: město Brno, Zoo Brno, radanadungelova.com

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*