Zrušení superhrubé mzdy kritizují zástupci obcí a krajů. Přijdeme o miliardy, stěžují si

Ilustrační foto

Poslanecká sněmovna v noci na dnešek schválila zrušení takzvané superhrubé mzdy. Podle kritiků to povede k nebezpečnému oslabení rozpočtů obcí a krajů. Zástupci územních samospráv chtějí kompenzaci.

Rozpočty samospráv přijdou o miliardy

Předpokládá se, že obce přijdou v souhrnu o přibližně 31 miliard, kraje o 12 miliard. “To způsobí oslabení veřejných investic a služeb. Negativní dopady tohoto kroku tak pocítí všichni,” uvedlo Sdružení místních samospráv České republiky, které sdružuje přes dva tisíce obcí.

Podle předsedy sdružení Stanislava Polčáka po roce 1990 ještě nikdy nebyl přijat zákon s tak obrovským negativním dopadem na samosprávy „V této době krize jde o zcela neodpovědné rozhodnutí. Přímo to ohrožuje stabilitu veřejných financí a pro samosprávy tato daňová změna znamená výrazné rozpočtové propady, a to trvale,“ kritizoval záměr Polčák.

Ke kritice se přidali i zástupci krajů. “Požadujeme poskytnutí adekvátních náhrad krajům, a to prostřednictvím úpravy rozpočtového určení daní. Vyjadřujeme současně podporu stanovisku ostatních územních partnerů v této věci,” uvedla asociace krajů v tiskové zprávě.

Zapůsobit může senát

Pozměňovací návrh, který měl samosprávám hrozící propad příjmů kompenzovat navýšením podílů na sdílených daních, neprošel, když se proti němu postavil téměř celý klub ANO a nepodpořili ho ani poslanci ČSSD, KSČM a SPD. Zástupci samospráv doufají, že ke zvratu může dojít díky hlasování v senátu.

„Budeme jednat se senátory ve snaze přesvědčit je, aby tyto výpadky byly obcím a krajům nahrazeny. Jinak příští rok většina samospráv zastaví zcela své investice, nebudou mít na spolufinancování evropských projektů. Mnohé menší obce nebudou mít pokryté ani mandatorní výdaje,“ sdělil Polčák.

Problém je v systému

Část komentátorů poukazuje na to, že územní samosprávy čelí ohrožení svých rozpočtů trvale. Neexistuje totiž zákon, který by garantoval jejich příjmy, které jsou již tak poměrně malé, zvláště v případě krajů.

“Problém spočívá už v samotném nastavení územní samosprávy. Chybí nám silná samospráva, zejména ta vyšší, která by měla solidní a garantované příjmy. Kdyby to tak bylo, nemuseli by zástupci samospráv žadonit v pražském centru o kompenzace,” uvedl Ondřej Hýsek, předseda Moravského zemského hnutí, které usiluje o obnovu zemského zřízení.

Přečtěte si  Skandál na olomoucké univerzitě: Rektor vyhodil děkana kvůli masivnímu úniku mailů

Autor: pjk, zdroj: SMS ČR, foto: Pixabay

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*