Rozhodnutí vlády o zákazu konání vánočních trhů den před jejich začátkem vyvolalo odpor u představitelů měst. Snaží se vymyslet pomoc pro stánkaře ochuzené o zisk. Připravují také alternativní program, aby zachovali předvánoční atmosféru.
Zákaz přinesl odpor i solidaritu
Nové krizové nařízení vlády o zrušení adventních trhů zklamalo a naštvalo mnoho občanů. Mnohým stánkařům navíc způsobilo velké komplikace, které mohou být až likvidační. Rychlostí, s jakou vláda toto nařízení uvedla v platnost, zaskočilo například vedení Olomouce.
„Zavřít trhy ze dne na den je vůči stánkařům ohromně nefér. Kdyby se platnost nařízení odsunula o pár dní, mohli stánkaři zejména v gastro stáncích stihnout prodat alespoň to, co měli předpřipravené. I loni byla možnost si jídlo odnést, což teď třeba zůstává v případě food courtů v obchodních centrech, zatímco prodejci na vánočních trzích tuto možnost vůbec nedostanou,“ cítí rozhořčení primátor Mirek Žbánek.
Olomoučané, kterým místní vánoční trhy přirostly k srdci a mají s nimi spojenou příjemnou adventní atmosféru, se podle primátora samozřejmě bouří. Kromě naštvání však nejnovější opatření vzbudilo v lidech také velkou vlnu solidarity.
„Dostávám mnoho dotazů, jestli je možné stánkaře z vánočních trhů podpořit i nějak jinak, než že si u nich lidé v rychlosti poslední den něco nakoupí. Lidé s nimi opravdu soucítí, je to hrozná situace. Chceme jednat i s pořadatelem, jestli jako město můžeme pomoci tento zmar alespoň nějak zmírnit,“ doplnila náměstkyně olomouckého primátora Markéta Záleská.
Vánoční trhy můžou být otevřené do dnešních 18 hodin. Poté musí stánkaři zavřít.
Připravujeme alternativu
Krizové nařízení vlády nemají obecní samosprávy možnost zlomit. Přesto se snaží najít řešení, jak alespoň částečně zmírnit dopady uzavření trhů na stánkaře, kteří si často na pořízení zásob zboží museli vzít úvěr.
„Ačkoli nám nové nařízení v nedává žádný smysl, nechceme ho nijak obcházet, ale zároveň chci věřit tomu, že se nám podaří najít nějakou zákonnou možnost, jak prodejce nenechat úplně na holičkách,“ doufá olomoucký primátor Žbánek.
S nápadem na alternativní předvánoční program hned přišli v Jihlavě. “Pro návštěvníky bude zdarma otevřeno kluziště s kapacitou osmdesát osob. Jarmareční stánky i vánoční strom zůstanou nasvícené, barvami bude zářit i Mariánský sloup a z reproduktorů budou znít koledy,” informovala tisková mluvčí města Aneta Hrdličková.
Aby nebyly stánky úplně prázdné, budou na nich vystaveny velkoformátové fotografie vánoční trhů v roce 2019, které se konaly ještě ve standardním režimu. “Nenecháme se zastavit a pro Jihlavany otevřeme alespoň kluziště. Stánky se změní ve venkovní galerii, zachován bude také prodej toho, co vláda povoluje. Všechny, kteří sem půjdou adventní náladu nasát, přesto prosíme o dodržování tří „R“ – ruce, roušky a rozestupy,“ dodala primátorka města Karolína Koubová.
Představitelé měst také zkoumají právní možnosti, jak se vyhnout úplnému zrušení předvánočního programu. Dle vládního opatření jiné než vánoční trhy zavřít nemusí, vláda na nich pouze zakázala konzumaci. Někteří pořadatelé takové zvažují žalobu na stát. Podle nich je opatření protizákonné.
Autor: pjk, zdroj: město Olomouc, město Jihlava, foto: město Jihlava
Virus je zjednodušeně zvířátko. Když má zvířátko dost papání, bude se přirozeně množit. Takže podle měst máme covid neustále krmit.
StP InFeRnO v2