Infektologové Fakultní nemocnice Ostrava během letošního léta řešili 15 případů poranění netopýrem. Všechny pacienty preventivně naočkovali proti vzteklině, nikdo z nich neonemocněl.
Netopýři vlétali do pokojů otevřenými okny
Ke kontaktům docházelo hlavně během teplých nocí, kdy lidé spali s otevřenými okny. Netopýr jim vlétl do pokoje a při pokusu o odchycení je kousl.
„Je nezbytné, aby se při těchto aktivitách používaly rukavice. Nejlepším řešením je ale přenechat odchyt odborníkům,“ uvedla primářka Kliniky infekčního lékařství Lenka Petroušová.
Její pracoviště před dvěma lety očkovalo také zoologa, který odchytával zuboženého netopýra v centru Ostravy. Zvíře ho kouslo a následné testy potvrdily nákazu vzteklinou.
Vzteklina napadá nervový systém a bez podání vakcíny téměř ve všech případech končí smrtí. Nakažený člověk podle nemocnice umírá většinou mezi druhým a desátým dnem od nástupu onemocnění.

Jednou z letošních pacientek byla Natália Toflová, kterou netopýr kousl na terase. Zvíře nejprve považovala za krtka a chtěla ho přenést jinam. Po upozornění známých na riziko vztekliny vyhledala pohotovost a následně Fakultní nemocnici Ostrava, kde podstupuje očkování.
Po pokousání má člověk ihned vyhledat lékaře
Člověk poraněný netopýrem by měl okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Zdravotníci ho co nejrychleji naočkují, aby případné nákaze zabránili.
Někteří lidé přinesou do nemocnice také odchycené zvíře, které lze následně vyšetřit. Když netopýr uletí, lékaři ho nemohou otestovat a zahájí očkování bez prodlení.
Česká republika má status země bez výskytu vztekliny. Tento status se však nevztahuje na netopýry, kteří zůstávají možným rezervoárem a přenašečem nákazy.
Ve světě podle tiskové zprávy umírá na vzteklinu přibližně 60 tisíc lidí ročně. Nejvíce případů připadá na Afriku a Asii.
Primářka Petroušová doporučuje před cestami do zemí s výskytem vztekliny zvážit preventivní očkování. Lidé by se tam měli také vyhýbat kontaktu se zvířaty. Lékaři po návratu z ciziny nejčastěji řeší poranění způsobená psy, kočkami nebo opicemi.
autor: ČŠ, zdroj: FN Ostrava, foto: FN Ostrava

Buďte první kdo přidá komentář