Anketu Strom roku vede dub z moravskoslezského pomezí. Hlasování končí v září

Mezi finalisty letošního ročníku ankety Strom roku je hned několik zástupců z Moravy a Slezska. V hlasování, které bylo zahájeno v červnu, aktuálně vede Strážnický dub stojící nad obcí Kozlovice v podhůří Beskyd.

O letošním ročníku ankety Strom roku jsme již dříve psali v tomto článku.

Devatenáctý ročník ankety Strom roku byl odstartován na začátku letošního března, do konce dubna organizátoři přijímali návrhy na soutěžící stromy. Z nich pak vybrali dvanáct finalistů, z Moravy a Slezska jich je pět. Patří mezi ně dub letní, který již 500 let shlíží z kopce Strážnice na „dědinu valašských vojvodů“ Kozlovice. Aktuálních 569 hlasů jej katapultovalo do čela ankety, s 565 hlasy jej dotahuje Lukásova lípa v české obci Telecí nedaleko zemské hranice s Moravou.

Hlasování v letošním ročníku ankety začalo 21. června, končí 12. září. Díky jeho zpoplatnění mohou organizátoři vybrat prostředky na výsadbu nových stromů a péči o ty stávající. Podpořit strom je možné dvěma způsoby, prostřednictvím DMS a online na www.stromroku.cz. Vítězný strom z celostátní ankety posléze bojuje v evropském kole soutěže. Před dvěma lety v něm uspěla dnes již slavná Chudobínská borovice.

“Dubisko valašisko tvrdé” přežilo rozmary přírody i člověka

Strážnický dub soutěžící pod alternativním názvem “Dubisko valašisko tvrdé”, přežil rozmary počasí i lidské bezohlednosti. V 80. letech minulého století jej někdo zevnitř vypálil tak, že se do něj vejdou čtyři lidé. Soutěžní pojmenování získal podle kozlovické pamětnice Marie Prudké, která o něm říkávala, že je to právě “dubisko valašisko tvrdé.“

Samotná obec Kozlovice leží historicky na Moravě, nedaleko staré zemské hranice se Slezskem. Jedná se také o dědinu nacházející se na rozhraní Valašska a Lašska. Pro Valašsko hovoří fakt, že zde sídlil valašský vojvoda, pro Lašsko zase skutečnost, že zde slavný skladatel Leoš Janáček sbíral podklady pro své Lašské tance.

Zdroj a foto: Strom roku

Související články

Přečtěte si  Dynamický vývoj řeky takřka v přímém přenosu: Morava u Litovle změnila svůj tok

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*