Beskydy čelí invazi aut. Parkujte na správných místech, vyzývají ochranáři

Do chráněné krajiny Beskyd není nutné dojíždět autem. Na oblíbená místa se dá svézt hromadnou dopravou.

Na houby do Beskyd autem? Můžete, ale dávejte pozor, kde zaparkujete. Správa Chráněné krajinné oblasti upozornila na neudržitelnou situaci. Mnozí řidiči porušují zákon a škodí přírodě i lesnickému provozu.

Navzdory dopravnímu značení řidiči totiž velmi často jedou po paměti, a proto mnohdy z nepozornosti poruší zákon. Tyto přestupky jsou vzhledem k intenzivnějším kontrolám lesníků, Policie ČR a stráže přírody obvykle záhy odhaleny. Jen za dva letní měsíce činily pokuty za špatné parkování více než 130 tisíc koru.

„Zvýšená návštěvnost způsobuje rušení zvířat, neboť houbaři jsou doslova všude. Auta odstavená porůznu na okraji cest či rozcestích blokují lesnický provoz. Málokdo si uvědomí, že lesní cesty jsou určeny hlavně pro velkou lesnickou techniku a ta potřebuje víc místa než jeden běžný jízdní pruh,” popisuje situaci Jiří Lehký z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

“Leckde pak stojí auta houbařů na soukromých pozemcích, blokují příjezd dopravní obsluhy i místních. Co se bude dít, až sem bude muset jet sanitka nebo hasiči?” dodává Lehký.

Nejproblematičtějšími místy v těchto dnech je podle ochranářů lesní cesta “Slezská” směrem na Bílý kříž na území Starých Hamrů, která je pro veřejnost trvale uzavřena od května tohoto roku. Dále je to lokalita u lanového centra Opičárna “U Trafa” na území Ostravice, kde bylo zrušeno parkoviště a záchytné parkoviště se nachází na Ostravici na bývalé pile. Také “u Korýtka” a v Hutích (pod hotelem P. Bezruč) na území Malenovic je problematické místo. Lze přitom využít placená parkoviště u hotelů P. Bezruč nebo Rajská bouda. Poslední místo se týká Podolánek na území Čeladné. Parkoviště Kociánka bylo zrušeno už v loňském roce a příjezd k hotelu Srdce Beskyd je jen pro ubytované.

V minulosti byly problémy s auty houbařů také kolem silnice I/56 mezi Ostravicí a Bílou a celkově v katastru obcí Staré Hamry a Bílá, jejichž rozsáhlé smrkové lesy lákají ke sběru.

Využívejte hromadnou dopravu

Krajinné a lesní správy spolu s obcemi proto apelují na návštěvníky Beskyd, aby přednostně využívali hromadnou dopravu. Pokud přesto pojedou do hor autem, tak by měli věnovat pozornost dopravnímu značení a nejezdit „po paměti“.

Přečtěte si  Želvuška i další hrdinové mikrosvěta zvou na dny elektronové mikroskopie

“Na mnoha místech došlo ke změnám a zákazové značky se objevily i tam, kde na to lidé nebyli zvyklí. Řidiči by měli vědět, že na celém území CHKO je vjezd mimo silnice a místní komunikace zakázán. Jinými slovy, zákaz zde platí, i když na cestě není umístěna dopravní značka B11,” upozornil Jiří Lehký.

Až do konce září mohou turisté i místní využít nové spojení takzvaným shuttle-busem mezi Malenovicemi, Frýdlantem a Ostravicí, které doplní stávající linku ČSAD. Další shuttle-bus bude jezdit mezi Samčankou a Gruni. Informace o tomto spojení jsou například na tomto odkazu. Přehled parkovacích míst v okolí Lysé hory najdou zájemci například zde.

Zdroj: CHKO Beskydy, pomedvedichtlapkach.cz

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*