Brňané se mohou stát akcionáři, město plánuje solární elektrárnu

Brno chce vybudovat solární elektrárnu na střechách městských domů.

Brněnská městská firma SAKO zakládá dceřinou společnost, která se bude zabývat výhradně fotovoltaikou. Vedení města chce vybudovat na střechách domů druhou největší solární elektrárnu v ČR. Do projektu se může zapojit každý Brňan.

Rozvoj fotovoltaických systémů na střechách budov patří podle vedení Brna k projektům, které mají potenciál udržitelného rozvoje. Mají pozitivní ekologický dopad a mohou nabídnout zajímavý ekonomický model pro širokou veřejnost.

„Cílem je zajistit co nejvyšší míru dodávky tepla za současné dlouhodobé garance ceny pro koncového uživatele. Během pěti let chceme osadit zhruba stovky střech s instalovaným výkonem 40 MWp, založení dceřiné společnosti nám pomůže zlepšit především financování,“ uvedl 1. náměstek primátorky Petr Hladík, který má na starost oblast životního prostředí.

Chceme zapojit Brňany

Městská společnost SAKO Brno zakládá dceřinou společnost, která by se zaměřovala právě na podporu fotovoltaických systémů. Podle vedení města to Brnu výrazně pomůže s energetickou soběstačností.

„Původně se uvažovalo o společnosti formátu s.r.o., nicméně s ohledem na možnost zavedení modelu ekonomické participace obyvatel, se forma akciové společnosti jeví jako vhodnější. Do jisté míry jsme se nechali inspirovat v zahraničí a do budoucna bychom chtěli zavést prodej solárních cihliček, popřípadě akcií, s možností zapojení všech Brňanů,“ upřesnil Filip Leder, předseda představenstva SAKO Brno.

Tento týden začala pilotní instalace fotovoltaických panelů na střechách objektů patřících městu. Jako první přišly na řadu bytové domy Vojtova 7 a Vojtova 9, následovat je bude střecha Domova s pečovatelskou službou, na Horově 77.

Čtěte: Blíží se doba fotovoltaická. Inspirovat se můžeme v Dolním Rakousku

Kromě stovek fotovoltaických zdrojů umístěných na střechách budov je součástí projektu také výstavba elektrodového kotle v kombinaci s akumulátory tepla umístěného v areálu SAKO Brno na ulici Jedovnická. Jednotlivé výrobní zdroje budou následně spojeny do agregačního bloku, který bude vstupovat do distribuční soustavy jako jedna velká elektrárna.

Většina vyrobené energie však bude spotřebována přímo v místě, přetoky energie budou dodávány do sítě a obchodovány. „Našim cílem je vytvořit elektrárnu, do níž bude moci dodávat elektřinu kterýkoliv Brňan. Chceme zde nastavit takové výkupní ceny, aby se lidem a firmám opravdu vyplatilo investovat do umístění fotovoltaiky na svou střechu,“ zdůraznil Hladík.

Přečtěte si  Dopravní podnik Brna testuje parciální trolejbusy na spojené lince z Bystrce na Sadovou a do Soběšic

Vybudujeme solární elektrárnu

První instalace fotovoltaických systémů budou primárně určeny ke spotřebě v místě objektu. V navazující etapě již chce vznikající energetická společnost plně využívat maximální plochy střech. “Získané přebytky chceme využít na potřebných místech našeho systému, ukládat v bateriových uložištích, případně energii akumulovat do horké vody či vodíku a odložit její spotřebu na pozdější dobu. Netrpělivě proto čekáme na zrychlení legislativního procesu, který zprůhlední pravidla pro komunitní energetiku,“ doplnil Leder za společnost SAKO.

Prozatím došlo k oslovení 18 z 29 městských částí Brna, s kterými vedení města hledá vhodné objekty. “Z 230 posuzovaných střech máme nyní 65 v užším výběru pro realizaci v roce 2022. Jde například o domovy seniorů na Vychodilově a Věstonické, střechu ZŠ Sirotkova, Merhautova a J. Babáka,“ upřesnil Leder. Ve výhledu je podle něj dvacet pět mateřských škol, dvacet základních škol a pět budov úřadů. Celkově půjde o druhou největší fotovoltaickou elektrárnu v celé republice, alespoň co se týče plánovaného výkonu.

Zdroj a foto: město Brno, SAKO Brno

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*