Fakultní nemocnice Brno by měla v nejbližších dnech přijmout šest nemocných s koronavirem z Francie. Novinářům to dnes řekl premiér Andrej Babiš v rozhovoru s Českou televizí. Francie požádala o pomoc a vláda ČR vyhověla, uvedl. Francie má nyní s umísťováním nakažených do nemocnic problémy, některé její pacienty převzalo například Německo.
Mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára řekl, že nemocnice přijme šest pacientů na plicní ventilaci v pondělí, letadlo je přepraví nejspíš v odpoledních hodinách. Nemocnice se stará o pacienty s koronavirem, má také stan k odebírání vzorků, které pak vyhodnocuje. Z nemocnice rovněž vyjíždí odběrový tým domů k lidem s podezřením na koronavirus.
O věci jednal premiér Babiš s francouzským velvyslancem v ČR. “Celkově jsme nabídli 12 míst, respektive 14, ještě další nemocnice se nějak přidaly, protože my samozřejmě máme dostatečnou kapacitu,” uvedl. Francie má s umísťováním nakažených do nemocnic problémy především na východě země, některé její pacienty převzalo už i například Německo.
Merci au Premier ministre @AndrejBabis et au gouvernement 🇨🇿 à l l’hôpital et a l’aéroport de Brno d’avoir accepté six patients en provenance de France.🇫🇷
— La France à Prague (@France_CZ) April 5, 2020
# solidarité européenne@FNBrno
Premiér upozornil, že Česká republika v koronavirové epidemii už pomohlo i jiným zemím Evropské unie. “Po tom, co jsme pomohli Slovinsku, Španělsku a Itálii, tak projevujeme solidaritu v rámci Evropské unie,” řekl.
Pomoc míří také do Itálie a Španělska
Pomoc Španělsku a Itálii, které jsou z evropských zemí koronavirem zasaženy nejvíce, zahájila ČR před týdnem. Posílá 20.000 ochranných obleků z policejních skladů v Opočínku u Pardubic. Dodávka je rozdělena napůl, každá země dostane 10.000 kusů jednorázových ochranných obleků, které přišly z Číny.
ČR poslala do Itálie také vzorky masek, které navrhlo a vyrábí České vysoké učení technické s pomocí 3D tisku. Zásilku do Itálie odvezl kamion, letadlem do Španělska se vezlo také 90 polomasek české firmy Nanologix. Slovinsku poskytla ČR podle dřívějšího vyjádření předsedy Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD) formou zápůjčky 500.000 roušek, 25.000 respirátorů a 5000 ochranných obleků.
Itálii a Španělsku pomáhají také nevládní organizace. Desítky tisíc roušek a 17 plicních ventilátorů zamířilo jako dar do Itálie a Španělska díky sbírce Pomoc pro Itálii, kterou organizuje řád Milosrdných bratří (psali jsme v samostatném článku).
Ve francouzských nemocnicích a domovech s pečovatelskou službou nemoci covid-19, kterou způsobuje koronavirus, podlehlo od 1. března 7560 lidí. Na jednotkách intenzivní péče se ve francouzských zdravotnických zařízeních léčí 6838 pacientů, uvedla v sobotu večer agentura Reuters s odvoláním na francouzské úřady. Itálie hlásí víc než 15.000 zemřelých na nemoc covid-19 a přes 124.000 nakažených. Španělsko zaznamenalo přes 12.000 úmrtí a víc než 130.000 nakažených.
Autor: red Zdroj: ČTK Foto: FN Brno
Buďte první kdo přidá komentář