Brněnské vánoce se chtějí vyrovnat Vídni. Program slibuje zážitky i bezpečnost

Vánoční strom už stojí na náměstí Svobody, rozsvítit se má v pátek.

Jedinečná událost s kouzelnou atmosférou, gastronomickým zážitkem a bohatým programem láká nejen místní, ale stále více i turisty. Brněnské adventní trhy si svou autentickou atmosférou nezadají s blízkou Vídní. Od 26. listopadu do 23. prosince provoní dvě náměstí a jedno nádvoří a propojí se s dalším programem v centru města i městských částech.

Vánoční strom, který pomáhá

Nepostradatelným symbolem Vánoc v Brně je již 97 let Vánoční strom republiky. Návštěvníci trhů najdou jako každý rok pod stromem kasičku veřejné sbírky červeného kříže. „Výtěžek poputuje na ozdravné pobyty dětí z SOS vesniček a seniorů. K tomu můžete podpořit vybrané charitativní projekty, které se budou na náměstí prezentovat každou středu,” říká brněnská primátorka Markéta Vaňková. Vánoční strom připutoval na náměstí Svobody minulou sobotu.

Dominantu centrálního náměstí Svobody loni zdobilo 2,7 kilometru světelných řetězů, na nichž bylo 30 tisíc LED žároviček. Sváteční osvětlení je již nainstalováno i do ulic ústících do náměstí Svobody, jako jsou Česká, Rašínova či Kobližná, ale i do těch dalších v srdci města, například na Joštovu, Starobrněnskou, Orlí, okolí hlavního nádraží či na Šilingrovo náměstí.

Strom se rozsvítí v pátek 26. listopadu. „Strom bude svítit od rána, dopoledne začnou prodejci otevírat své stánky a odpoledne nás čeká také kulturní program. Večer budou moct návštěvníci vidět i světelnou show, která bude mít šest opakování, aby se diváci mohli na náměstí prostřídat a netvořily se nežádoucí davy,” uvedla Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO.

Takto to na náměstí Svobody vypadalo loni

Dvě náměstí a jedno nádvoří

Vánoční náladu mohou návštěvníci načerpat na náměstích v centru a jednom nádvoří. Každé z nich při tom zaujme trochu jinou atmosférou, zaměřením i nabídkou. “Program bude přizpůsoben aktuálním opatřením proti šíření onemocnění Covid-19, informace najdete vždy na webových stránkách a sociálních sítích Brněnských Vánoc,” doplnila Janulíková.

Dynamické a živé náměstí Svobody je místem setkání, zábavy a navazování nových přátelství a nejinak je tomu během adventu. Kromě vánočního stromu tudy projíždí vánoční šalina, návštěvníci zde naleznou také designovou konzumační zónu ve tvaru hvězdy na kašně. Oblíbeným středobodem je Zimní bar s nabídkou punčů, moštových nápojů i zázvorových drinků.

Každodenní kulturní a hudební program rozehraje celé náměstí. Brno tak i v zimě dostojí svému titulu Kreativní město hudby UNESCO. Každý večer budou na hlavním pódiu probíhat dva večerní koncerty od jazzu a swingu přes funky, gospel, cimbálovou muziku až po koledy či Rybovu mši vánoční.

Rozmanitá bude i nabídka stánků. Na trzích bude možné ochutnat řadu specialit – valašské frgály, francouzské delikatesy, americké palačinky, mexickou kuchyni či exotické ovoce a mnohé další. Vyhlášenou brněnskou gastronomii si návštěvníci užijí také na Dominikánském náměstí a letos nově i na otevřených zimních zahrádkách četných kaváren a restaurací, kterým vyšlo vstříc vedení Brna-střed.

„Předvánoční posezení s přáteli na vyhřívané předzahrádce oblíbené restaurace nebo kavárny je ve světě běžné a já věřím, že si jej oblíbí i Brňané. Zároveň chceme podpořit naše místní podnikatele v centru města. Restaurační zahrádky mohli provozovat po celý rok 2021 doposud zdarma, teď si mohou přidat dva měsíce navíc,“ uvedl starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl. Zimní zahrádky se stanou součástí adventních trhů, již nyní projevilo zájem přes sto podniků.

Dominikánské náměstí je jasnou volbou, pokud přijedete s dětmi či vnoučaty. Dominantou náměstí je Halouzkův dřevěný betlém. Jeden z největších ručně vyráběných betlémů ve střední Evropě čítá na stovku postav. S pozadím Nové radnice a kostela sv. Michala je to vskutku romantický pohled.

Přečtěte si  Druhé nejlepší Vánoce na světě chystají v Brně. Nabídnou sváteční atmosféru, bohatý program, ale i romantická místa

Na Dominikánském náměstí letos vyroste malé pódium s dramaturgií zaměřenou především na komorní koncerty a divadelní představení. “Vždy od pátku do soboty se mohou návštěvníci těšit například na Andreu Buršovou, Míšu Chyllovou nebo Zdeňka Dovrtěla. Nejen děti pobaví Opravářská pohádka, Písničky strýčka Líčka nebo třeba kapela Kocóři,” prozradila Jana Janulíková z TIC Brno.

Ti nejmenší také mohou napsat Ježíškovi. Své dopisy mohou děti vhazovat do dřevěné schránky Ježíškovy pošty. Drobné dárečky si malí i velcí zkusí vyrobit v pasáži Jalta, kde budou každou sobotu od 14.00 probíhat tvořivé dílničky.

V sobotu i neděli se v pasáži Jalta návštěvníci mohou vždy v 17.00 uvelebit do lehátek a zabalení do deky zhlédnout filmy v zimním kině.

Do adventních trhů je také zapojen Zelný trh zaměřený na řemeslné výrobky a část Moravského náměstí u sochy Jošta, kde se budou nacházet stánky neziskových organizací, řemeslné a dárkové zboží, bar či dětský kolotoč.

Naopak na větší části Moravského náměstí, které se v minulých letech stalo pevnou součástí brněnského předvánočního programu, se vánoční trhy letos konat nebudou. Důvodem je probíhající rekonstrukce.

Moderní design a originální dárky od lokálních značek najdete na nedalekém nádvoří Staré radnice. “Festival December Design Days se zde bude tentokrát konat po celou dobu trhů. Investujte do udržitelné módy a podpořte místní tvůrce. Každý týden zde budou vystavovat jiní tvůrci, proto se určitě stavte i víckrát,” vybídla Janulíková. Svou nabídku představí autoři módních doplňků, šperků, oblečení, porcelánu a další.

Nádvoří Staré radnice ozdobí hrající dřevěná hvězda od studia VISUALOVE, která se loni stala oblíbeným fotopointem. Prostor kolem ní oživí vystoupení umělců, například sólistů opery Národního divadla Brno, překrásné Drei Engel či čtení brněnských herců a hereček pro děti.

Návštěvníci se mohou zahřát výstupem na vrchol vyzdobené radniční věže, která poskytne pohled na celé rozzářené centrum. Věž bude otevřena každý den, a to až do 31. prosince, přesnou otevírací dobu najdete na webových stránkách Brněnských vánoc.

Vánoční trhy bezpečně a ekologicky

Brno jako první město v České republice zavedlo systém vratných obalů. I letos návštěvníkům ve stáncích načepují svařák a čaj do vratných plastových kelímků či keramických hrnků s vánočními motivy. Nápoje ve vratném obalu lze koupit v kterémkoliv stánku, při koupi každého dalšího vám prodejce vždy vymění vratný obal za čistý. „V letošním roce jsou novinkou také výkupní automaty, ve kterých lze kelímky vrátit. Díky bezkontaktnímu provozu zvyšují na trzích bezpečnost a celý proces urychlují,” dodává Juraj Haberl z dodavatelské společnosti CupSystem.

V letošním roce hraje důležitou roli také maximální bezpečnost na trzích. „Aby nám bylo na všech náměstích dobře, je třeba v letošním roce důsledně dodržovat některá opatření. Na trzích bude pro návštěvníky připravena dezinfekce rukou, pravidelně budou dezinfikovány konzumační zóny, dohlédneme na to, aby i prodejci, účinkující a organizátoři splňovali podmínky bezinfekčnosti. Všechna tato opatření budeme po celou dobu trhů komunikovat směrem k návštěvníkům a současně na ně apelovat, aby i oni dodržovali veškerá pravidla,” uzavřela Janulíková z TIC Brno.

Zdroj a foto: město Brno

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*