Brno chce vyzkoušet vertikální parky a zahrady. Pomohou snížit teplotu okolí

Zahradní mrakodrap v Miláně - ilustrační snímek
Zahradní mrakodrapy v Miláně - ilustrační snímek

V Brně připravují nevšední opatření, které by mělo bojovat s horkem v ulicích během letních dnů. To vzešlo z tvůrčího setkání, takzvaného hackathonu, ve formě konceptu vertikálních modulárních zahrad, které by mohly být umístěny na zahrádky restaurací, venkovní galerie, balkóny bytových domů či vyplnit proluky mezi budovami.

Předchozí dva roky byly rekordní pokud jde o průměrnou teplotu a vyznačovaly se také extrémně horkými dny během léta. Mnohá města se měnila ve žhavou výheň, do ulic musely vyjíždět kropicí vozy a chůze po rozpálené dlažbě byla nesnesitelná jak pro lidi, tak i pro psy.

Druhý brněnský hackathon se zaměřil na adaptaci města na klimatickou změnu

Holko a sucho se tak stalo zadáním pro účastníky druhého brněnského hackathonu (myšlenkový maraton), který uspořádal první náměstek primátorky Petr Hladík. Tentokrát měli účastníci za úkol vymyslet opatření, která by městu pomohla s ochlazováním města a adaptací města na klimatickou změnu. Hackathonu se zúčastnilo více než 20 účastníků. Každý z nich představil svůj nápad, z nichž sami účastníci vybrali šest projektů, které pak podrobněji rozpracovali. Mezi nimi pak odborná porota vybrala vítěze.

Park na třetí
Park na třetí

„Brno je otevřené a aktivní město. Rozhodl jsem pro pořádání těchto akcí, abychom společně s veřejností dokázali hledat nová a inovativní řešení určitých problémů. Myslím, že je důležité, aby se i veřejnost zapojovala do rozvoje města. Hlavní motivací účastníkům je můj slib, že se pokusím vítězný návrh zrealizovat. “ uvedl 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Podle Hladíka již město společně s městskou společností SAKO pracuje na vítězném projektu z prvního hackathonu a společně se zástupci odboru životního prostředí a začíná pracovat i na jejich projektu,

Park na třetí

Celkovým vítězem druhého hackathonu se stal projekt s názvem Park na třetí, který řešil, jak ve veřejném prostoru hustě zastavěného území umístit více zeleně.

„Vytvořili jsme koncept modulárních vertikálních zahrad, které by měly schopnost jímat a zadržovat dešťovou vodu z okolních zpevněných ploch. Tím by přispívaly k ochlazování bezprostředního okolí, k zadržování nečistot i k zatraktivnění prostoru. Modulárnost konstrukce by umožnila rychlou a jednoduchou realizaci a dostatečnou flexibilitu použití. Podobu parku na třetí tak může získat zahrádka restaurace, venkovní galerie, balkóny bytových domů, výplň proluky mezi budovami, pavilon výstaviště či klasický park,“ uvedl autor vítězného nápadu Tomáš Hlavsa.

Přečtěte si  Řeka Dřevnice je opět prostupná: Povodí Moravy dokončilo nový rybochod v Malenovicích

Podpora zeleným střechám

Brno dá letos lidem také 20 milionů korun na zelené střechy a zadržování dešťové vody. Stejnou částku vyčlenilo v pilotním programu i loni, lidé z ní vyčerpali 18 milionů.

Podmínky budou stejné jako loni. Maximální výše dotace je 1,4 milionu korun. Nádoby na zachytávání vody slouží spíš majitelům rodinných domů. O peníze na zelené střechy mohou žádat kromě fyzických i právnické osoby vlastnící například nákupní střediska, žádat ale mohou i městské části pro školy nebo nižší bytové domy.

Opatření mají vést k ochlazování města, úspoře vody a také ke snížení emisí oxidu uhličitého. Zelené střechy mají sloužit podobně jako zateplení, čímž se sníží náklady na vytápění.

Hackathony se často pořádají mezi programátory a vývojáři. Jedná se o setkání, které probíhá podle předem daného formátu. Využívá se zde různých pracovních a byznysových modelů, grafických a dalších prezentačních nástrojů. Skrze tyto myšlenkové maratony se poměrně rychle dá dojít k efektivnímu řešení určitého problému. Náměstek Petr Hladík začal tyto hackathonu pořádat v loňském roce a zaměřil je na problémy ve veřejném prostoru. Do budoucna by chtěl pořádat dvě takové akce ročně.

Autor: alka Zdroj: ČTK, Brno je boží Úvodní foto: pxhere.com/

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*