Brno našlo vhodné podzemní zdroje vody, prověřilo vrty

Ilustrační foto

Hluboko pod Brnem se nachází obrovská zásobárna pitné vody. Takzvané artéské vody by mohly v případě krize sloužit pro nouzové zásobování obyvatel. Vedení Brna představilo první výsledky studie, která posuzuje kvalitu stávajících vrtů. V plánu je také vytipování nových lokalit.

„Pro nouzové zásobování obyvatel musíme mít připravené vodní zdroje o vydatnosti nejméně 71 litrů za sekundu. Pokud však vezmeme v úvahu i počet lidí, kteří denně dojíždí do Brna za prací, hledáme zdroje, které vydají 104 litrů za sekundu, uvedl 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

První etapa průzkumu pod taktovkou společnosti Geotest zkoumala osmnáct předem vytipovaných hydrogeologických vrtů. Kromě vydatnosti zdroje se zkoumala i kvalita pitní vody. Ze závěrů podle Hladíka vyplívá, že pět z nich není vhodných pro systém nouzového zásobování. Další vrty se dají použít po splnění některých podmínek, například vyčištění vrtu nebo po úpravě vody. Artéské vody jsou také v mnoha případech velmi bohaté na železo a minerální látky.

„Jako jednoznačně vhodný pro systém nouzového zásobování byl vyhodnocen vrt v Kníničkách, který má maximální vydatnost 34 litrů za sekundu. Vhodnými oblastmi pro vybudování nových vrtů je také lokalita Trnitá v areálu CTP a oblast Ráječek. O vybudování těchto vrtů jednáme,” oznámil náměstek primátorky.

Vytipujeme místa pro další vrty

Díky výzkumu má vedení města přehled o hydrogeologických poměrech dalších lokalit. Vytipování konkrétních lokalit bude předmětem druhé etapy studie. “Důležité je najít takové lokality, které kromě vhodných hydrogeologických podmínek budou mít i dobrou dostupnost pro cisterny nebo hasičská nákladní auta, které by se v případě krizové situace musely podílet na zásobování obyvatel pitnou vodou,” doplnil Hladík.

Připomněl, že Brno v posledních letech čelí dlouhotrvajícímu suchu, potýká se také s častými haváriemi vodovodů. „Voda je nad zlato, jedná se o naprostou klíčovou součást života na této planetě. Je proto důležité chránit vodní zdroje a zároveň být připraven na situace, že může být vody nedostatek,” dodal náměstek primátorky.

Zdroj: město Brno, foto: Pixabay

Související články

Přečtěte si  Dopravní podnik Brna testuje parciální trolejbusy na spojené lince z Bystrce na Sadovou a do Soběšic

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*