Brno plánuje lanovku na kampus. Propojí nemocnici i halu pro Kometu

Vizualizace budoucí lanovky z výstaviště na kampus

Brněnský dopravní podnik přišel s netradičním řešením dopravní obslužnosti. Chce vybudovat lanovku z Pisárek do kampusu a fakultní nemocnice v Bohunicích. Cestou mine plánovanou multifunkční halu na výstavišti. Projekt posuzuje stavební úřad.

Vedení brněnského dopravního podniku požádalo o územní a stavební povolení, po jeho získání přijde na řadu samotná výstavba. „Stavbu pak zahájíme podle našich aktuálních finančních možností, v ideálním případě v roce 2023 nebo 2024,” sdělila mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková. Náklady na lanovku se podle ní nyní odhadují na přibližně 650 milionů korun. Podmínkou zahájení stavby je získání dotací, které pokryjí značnou část nákladů.

Základy lanové dráhy začnou stavbaři připravovat už v závěru letošního roku. Zahájí práce na přeložkách sítí a základových konstrukcích jednotlivých objektů lanovky v areálu výstaviště. Projekt lanovky se připravuje souběžně s multifunkční arénou na výstavišti i úpravami Bauerovy ulice.

Od výstaviště na kampus

Trasa lanové dráhy dlouhá 1,7 kilometru bude začínat ve stanici Pisárky-Lipová nedaleko současných zastávek MHD. Povede mezi plánovanou multifunkční halou a Pavilonem Z k mezistanici Riviéra u Bauerovy ulice. Následně vystoupá přes koupaliště, řeku Svratku a les na kopec do mezistanice Kampus. Z ní poté zamíří na konečnou zastávku Kampus-terminál.

Podle dopravního podniku kabinky převezou až dva tisíce cestujících za hodinu. U výstaviště tak vznikne důležitý dopravní uzel. Lidé budou moci v Pisárkách přestoupit na tramvajové linky nebo právě lanovku.

V plánu jsou další dvě lanovky

Vedení Brna současně uvažuje o dalších dvou lanovkách. V obou případech se ale spíše jedná o kolejovou dráhu. O krok dál je projekt lanovky do zoo v Bystrci, u nějž brněnští radní už loni na podzim schválili investiční záměr. V úvaze je také lanovka na hrad Špilberk, kterou podporuje například nový ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.

Obě uvažované kolejové dráhy mají posílit atraktivitu zoo a Špilberku. Lanovka spojující výstaviště s kampusem se po vybudování stane plnohodnotnou součástí systému městské hromadné dopravy,” doplnila mluvčí dopravního podniku Tomaštíková.

Zdroj: DPMB, město Brno, foto: město Brno

Související články

Přečtěte si  Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně nově nabízí špičkovou robotickou chirurgii da Vinci Xi pro onkologické pacienty

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*