Brno prosazuje horkovod z Dukovan, podepsalo dohodu s ČEZ

Představitelé městské společnosti Teplárny Brno a ČEZ na začátku týdne podepsali memorandum o spolupráci na přípravě mnohamiliardového projektu horkovodu. Do moravské metropole by přivedl teplo z jaderné elektrárny Dukovany.

O oživeném plánu na čtyřicetikilometrový horkovod z Dukovan jsme už dříve psali v tomto článku.

Podle vedení Brna tato iniciativa vychází ze snahy zajistit bezpečnost a soběstačnost v dodávkách energií. Navíc je v souladu s evropskou dohodou Green Deal, která do budoucna počítá s výrazným nárůstem bezemisních zdrojů energie.

Teplárny Brno a státem ovládaný ČEZ se v memorandu zavázaly k maximální součinnosti při zpracování detailních analýz proveditelnosti a příprav projektu. Projektu vyjádřila podporu brněnská primátorka Markéta Vaňková i předseda vlády Petr Fiala.

„Brno je v současnosti při vytápění závislé zhruba z osmdesáti procent na plynu. Předpovídat jeho cenu či spolehlivost dodávek je nyní obtížné. Napřeli jsme proto maximální úsilí k tomu, aby nárůst cen energií dopadl na Brňany co nejméně a abychom zajistili energetickou soběstačnost, stabilitu a dekarbonizaci Brna,“ uvedla primátorka Vaňková.

„Toto memorandum oživuje projekt, který byl zhruba před dekádou dočasně pozastaven a který jde přesně tím směrem, který si v derusifikaci energetiky vláda stanovila. Ve snižování závislosti na Rusku a uhlíkové stopy ČR je klíčová podpora rozvoje jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů,“ doplnil premiér Fiala.

Jako by zmizelo 35 tisíc aut

Z Dukovan do Brna by mělo proudit na dva miliony gigajoulů ročně. “Toto množství představuje úsporu 135 000 tun CO2, což můžeme přirovnat k tomu, jako by z Brna zmizelo 35 tisíc aut se spalovacím motorem,“ dodala Vaňková. Podle ní by ekonomický a ekologický přínos vyvážil mnohamiliardovou investici.

Stávající čtyři dukovanské reaktory ročně vyprodukují 146 milionů gigajoulů tepla, ze kterého energetici pomocí parních turbín vyrobí přes 15 milionů megawatthodin bezemisní elektrické energie. „Pokud existují vhodné podmínky pro bezemisní výrobu elektřiny a tepla zároveň, je to příležitost, kterou musíme využít. Současně to je cesta k energetické soběstačnosti pro moravskou metropoli,” zdůraznil generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Zdroj: město Brno, foto: ČEZ

Související články

Přečtěte si  Modernizace na VUT: Rekonstrukce za 540 milionů korun přinesla moderní zázemí pro studenty

Doporučujeme


1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*