Brno oživilo myšlenku na horkovod z Dukovan, chce se zbavit závislosti na ruském plynu

Jaderná elektrárna Dukovany

Vedení Brna prosazuje vybudování horkovodu z jaderné elektrárny Dukovany do moravské metropole. Horkovod dlouhý přes čtyřicet kilometrů by stál miliardy korun. Projekt má podporu premiéra Petra Fialy, sdělila dnes novinářům brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Město o horkovodu jednalo s polostátní energetickou firmou ČEZ, který by se mohla stát investorem. Stejná myšlenka vznikla už v minulosti a v roce 2008 došlo ke zpracování studie proveditelnosti. O dva roky později ale byla akce pozastavena, protože v té době podle Vaňkové nemohlo město garantovat dostatečnou spotřebu.

Situace se od té doby rapidně změnila a vybudování horkovodu je podle brněnské primátorky na místě. „Jako Brno jsme závislí na ruském plynu. Nedovedeme říct, jaká bude cena plynu a jestli k nám bude plyn z Ruska putovat. Nemáme žádnou jistotu dodávek plynu z Ruska,“ uvedla podle serveru Seznam Zprávy Vaňková.

Horkovod z moravské jaderné elektrárny do Brna by měřil 42 kilometrů. Městská firma Teplárny Brno podle jejího ředitele Petra Fajmona dodávají teplo pro sto tisíc domácností. Z osmdesáti procent podnik využívá ruský plyn, z dvaceti procent vzniká teplo spalováním odpadu. Pokud by horkovod vznikl, byla by postupem času podle Fajmona závislost na ruském plynu nulová.

Premiér Fiala: horkovod má mou podporu

Podle Vaňkové projekt podporuje i premiér Fiala. „S paní primátorkou jsem o projektu mluvil při nedávné pracovní návštěvě Brna a vyjádřil jsem jeho realizaci plnou podporu. Ve stejném smyslu probíhal i můj rozhovor s panem generálním ředitelem ČEZ,“ uvedl v tiskové zprávě k projektu předseda vlády.

„Pokud existují vhodné podmínky pro bezemisní výrobu elektřiny a tepla zároveň, je to příležitost, kterou musíme využít. Je to zároveň cesta k energetické soběstačnosti pro moravskou metropoli,“ doplnil ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Pokud se dá projektu vysoká priorita, je podle Vaňkové možné, že by byl horkovod z Dukovan do Brna hotový do šesti let. „Bylo by možné na záměr čerpat dotace až do čtyřiceti procent,“ poznamenala k tomu podle serveru Seznam Zprávy brněnská primátorka. Dotace by mohly být od státu nebo Evropské unie. Podle Vaňkové vznikne pracovní tým složený ze zástupců města a ČEZ, spolupracovat budou i teplárny. V plánu jsou i jednání s okolními obcemi.

Přečtěte si  Varhany z ostravské katedrály míří do Košic. Utržená částka doplní probíhající sbírku na nové

Zdroj a foto: ČEZ

Doporučujeme


1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*