
Hlavní vstup na brněnský Ústřední hřbitov z ulice Vídeňská se dočká proměny. Vedení města zahájila přípravu soutěže, ve které budou účastníci navrhovat budoucí podobu širšího areálu hlavního vstupu.
Promění se celý vstupní areál
Vedle vchodu a blízkých zastávek MHD se týmy architektů a urbanistů ve svých návrzích zaměří také na výstavbu provozních budov, objekt květinářství nebo kamenický obchod.
„Hlavní vstup na největší brněnský hřbitov již nesplňuje nároky na služby, zázemí a pohodlí návštěvníků. Vzhledem ke staří budov, které se zde nacházejí, bude nutná jejich oprava. Toho chceme využít a upravit celou východní část hřbitova při ulici Vídeňská,” uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková. Vzhledem k tomu, že jde o památkově chráněnou část, chce město vyhlásit řádnou architektonicko-urbanistickou soutěž.
Chystá se vyhlášení soutěže
Přípravou soutěžních podmínek pro zahájení architektonicko-urbanistické soutěže byla pověřena Kancelář architekta města Brna. „Město Brno usiluje o modernizaci technického administrativního zázemí Ústředního hřbitova a rozšíření služeb pro návštěvníky. Předmětem soutěže bude i návrh výstavby provozních budov podél ohradní zdi a objektu občerstvení nebo kamenického obchodu. Stánky na ulici pak nahradí květinářství, díky čemuž bude místo reprezentativnější a úhlednější,” popsal první náměstek primátorky Petr Hladík.
Podle něj architekti a urbanisté navrhnou i podobu orientačního systému a mobiliáře včetně nabíracích míst na vodu, která by město rádo rozšířilo na celém hřbitově. Neméně důležitou součástí soutěže budou i sadové úpravy a výsadba zeleně.
V následujících týdnech bude Kancelář architekta připravovat podmínky soutěže. Samotné vyhlášení se předpokládá na polovinu dubna letošního roku.
Zdroj: město Brno, KAM, Foto
Ústřední hřbitov v Brně je rozlohou největší nejen v Brně, ale i na Moravě a ve Slezsku. Pokud bychom posuzovali Olšanské hřbitovy, rozdělené ulicí města, jako dva (ostatně se jako dva se i jmenují) je pak rozlohou větší, jak každý z obou těchto hřbitovů v Praze na Olšanech.
Není nutné vše srovnávat s Prahou. Brno je moravská metropole a má centrální/ ústřední hřbitov podobně jako Vídeň nebo jiné metropole. Chybou je spíše to ,že tam není pořádný a důstojný MORAVSKÝ SLAVÍN, který se nepodařilo vybudovat za 1 republiky a to v důsledku toho ,že pro čechoslovakizmus to bylo nežádoucí. Narovnání Moravy se musí vrátit před rok 1918 včetně MORAVSKÉHO SLAVÍNA .
Svatá pravda, v prvním komentáři jsem jen k rozpoutání diskuse upřesňoval údaj “největší hřbitov v Brně” 😉 Je přirozené, že větší aglomerace mohou mít větší hřbitovy, zvl. jsou li řízeny dlouhodobě na principu vyšší než optimální centralizace. Pokud jde o Slavín, je ten na centrálce poměrně důstojný, vnímám ho podle fragmentu z Nezvalovy básně Na břehu řeky Svratky – “… jsou možná hezčí hřitovy…” 😉
ano navíc Morava má dnes jiné starosti než Slavín na centrálce v Brně. Momentálně musíme vrhnout veškeré možné aktivity k propagaci moravské národnosti a jarní sčítání zvládnout pokud možno s co nejlepším výsledkem.
Jo, to kolečko uprostřed, mám dojem, že sektor 26. Za pozornost stojí třeba hrob Karla Absolona ve tvaru jeskyně.
Mimochodem mezi hřbitovní zdí a tratí šaliny má podle územního plánu vést páteřní cyklostezka, tak doufám, že to ta studie bude brat v potaz.