Brno se chystá na plavební sezonu, vypluje i loď Morava

Mezi brněnskou flotilou nechybí nedávno opravená loď Morava.

Na hladinu Brněnské přehrady se po zimní údržbě vrací lodě brněnského dopravního podniku. Poprvé s cestujícími vyplují už v sobotu 9. dubna, kdy bude slavnostně zahájena 76. plavební sezóna.

Šestice lodí brněnské flotily už je připravena k vyplutí. Během zimních měsíců je museli zaměstnanci dopravního podniku opět dostat do kondice. Opravit interiér, zázemí pro cestující, ale i části lodí, které jsou přes sezónu skryty pod vodou.

“V hangáru zatím zůstává loď Brno, na které se opravuje elektroinstalace. Ta původní už nevyhovovala předpisům a technickým požadavkům. Ke zbytku flotily se loď přidá během letních měsíců,” informovala tisková mluvčí Dopravního podniku města Brna (DPMB) Barbora Doležalová.

V plavební sezóně zajišťuje DPMB pravidelnou linkovou dopravu z Brna – Bystrce do Veverské Bítýšky. Celková plavební dráha dosahuje necelých desíti kilometrů. Lodě ji ujedou za sedmdesát minut. Flotila DPMB, pro kterou je charakteristický elektrický pohon, se skládá ze sedmi lodí. Nesou jména Lipsko, Vídeň, Utrecht, Dallas, Stuttgart. Nechybí také poměrně nedávno opravená Morava (původně Moskva) a jednopalubová loď Brno.

Ceny pro letošní plavební sezónu zůstávají podle vedení brněnského dopravního podniku stejné jako loni. Stejně tak je možné si lodě také pronajmout.

Brno chce ještě více zatraktivnit “Prygl”

Loňská sezóna byla pro lodní dopravu rekordní, lodě svezly 286 tisíc cestujících, což je od 80. let minulého století vůbec nejvíc. Vedení Brna společně s dopravním podnikem plánují, jak lokalitu ještě víc zatraktivnit. Vzniknou další grilovací místa, do budoucna by se mohla zlepšit i doprava.

„V oblasti Brněnské přehrady chybí ucelený koncept návrhu dopravní obslužnosti. Nyní jsou vypracovávány různé varianty. Řeší se mimo jiné optimalizace organizace dopravy, včetně případného zjednosměrnění ulice Hrázní, možnosti posílení dopravní dostupnosti, vytvoření sítě cyklostezek nebo nových tras pro pěší turistiku,“ popsala primátorka města Brna Markéta Vaňková.

V plánu je i další modernizace samotné lodní dopravy. „Každoročně investujeme do modernizace lodí, infrastruktury či zimního dobíjení deset milionů korun. Do budoucna navíc připravujeme projekt na přestavbu dalších přístavišť na plavební dráze. Cílem je přinést cestujícím a návštěvníkům ještě větší komfort a pohodlí,“ nastínil plány generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

Zdroj a foto: DPMB

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*