Dalešický pivovar, známý z filmu Postřižiny, otevírá novou prohlídkovou trasu pivovarského muzea

Dalešický pivovar nabídne od června inovovanou prohlídkovou trasu věnovanou historii pivovarnictví. Na jednom místě se tak spojí historické technologie s moderním technickým řešením v duchu současného trendu muzejnictví. Prohlídka bude interaktivní a tzv. bezobsluhová. Díky novému způsobu prezentace si lidé zapamatují více informací, říká ředitel Dalešického pivovaru Marek Tichý. Otevření inovované prohlídkové trasy se uskuteční v pátek 9. června od 14:00 hodin. Na výsledné podobě se částečně podíleli i odborníci z islandského Akureyri Industry Museum.

„Při vytváření nového pojetí Dalešického muzea pivovarnictví se nabídla zajímavá možnost kontrastu mezi velmi tradičním a konzervativním přístupem k prezentaci našeho areálu a hodnot s ním spojených, a mezi vysoce inovativním technickým řešením prohlídky muzea. Díky interaktivní bezobsluhové prohlídce lze v průběhu přibližně 40 minut získat větší množství informací než dříve. Nový způsob prezentace informací nabízí rovněž předpokládanou větší míru zapamatování si jejich obsahu. Délka prohlídky umožňuje udržet pozornost, nedochází tak k přehlcení návštěvníka nadbytečnými informace,“ uvedl ředitel Dalešického pivovaru Marek Tichý a dodal, že pokud v budoucnu muzeum zaznamená zájem ze strany odborníků, pak by k této prohlídce přibyla ještě jedna speciální prohlídková trasa – pro znalce a kvalifikované zájemce, prováděna osobně průvodcem.

Inovovaná expozice vznikla díky finanční podpoře Fondů EHP a Norska, Programu Kultura – Revitalizace kulturního movitého a nemovitého kulturního dědictví. Inovativní využití kulturní památky Dalešického pivovaru spočívá v modernizaci stávající prohlídkové trasy pivovaru, za použití interaktivních multimediálních prvků. Jedinečnost expozice vychází rovněž z prezentace a přiblížení odvětví pivovarnictví prostřednictvím tradičních řemesel a pracovních rolí, které jsou spojeny s pivovarnickou výrobou.

Nově otevřená trasa má zvýšit zájem o návštěvu celého areálu pivovaru

Kromě výše uvedené inovované prohlídkové trasy jsou součástí projektu aktivity přispívající k oživení areálu pivovaru, a to zejména kulturní a vzdělávací akce související s pivovarnictvím, tradicemi a zvyky. Ty probíhají již od června 2022. Mezi nejnavštěvovanější akce patřily letní Hrabalovská noc a říjnová událost „Nejenom pan správce je pivovaru pán“, jejíž zopakování je naplánováno na 14.10. 2023. Další akce budou pokračovat i v následujících měsících realizace projektu s názvem „Dalešický pivovar – místo setkávání, poznávání a oživování tradic a řemesel“, jenž má být ukončen na konci března 2024. Při všech těchto příležitostech se mohou návštěvníci setkat s propojením či porovnáním českých a islandských tradic spojených s danými svátky.

Přečtěte si  Příjezdová cesta do Blanska ozdobena obrysy městských dominant: Zámek, kostely a další památky

„Naším záměrem bylo mimo jiné podpořit komunitní život v Dalešicích a blízkém okolí, chtěli jsme nabídnout možnost pro setkávání lidí napříč generacemi. Toto se nám díky tematickým kulturním aktivitám doprovázených živými představeními spolupořádanými naším projektovým partnerem T.J. Sokol Dalešice daří. Lidé si do areálu Dalešického pivovaru nachází cestu právě i z důvodu kulturního zážitku. Díky nově otevřené prohlídkové trase pak očekáváme zvýšený zájem o návštěvu celého areálu pivovaru,“ doplňuje Klára Polehlová za Dalešický pivovar.

Součástí slavnostního otevření bude scénka z filmu Postřižiny

V neposlední řadě se díky tomuto projektu otevírá také cesta většího využití prostor Dalešického pivovaru pro eventovou turistiku pro zájemce ze všech oblastí. Součástí slavnostního otevření bude krátká scénka z filmu Postřižiny interpretována ochotníky z divadelního spolku DUSOT při T. J. Sokol Dalešice. Následně generální ředitel Národního technického muzea Mgr. Karel Ksandr slavnostně přestřihne pásku a do muzea vstoupí první skupinka návštěvníků.

V Dalešicích stál původně šlechtický pivovar. Většímu věhlasu se mu dostalo díky velkopivovarníkovi Antonu Dreherovi, který Dalešice koupil v roce 1882. Za jeho vlastnictví byl výrobní objekt modernizován na průmyslový podnik.  Průmyslová výroba v Dalešicích skončila v roce 1977, tři roky na to areál využil režisér Jiří Menzel k natočení filmu Postřižiny. V roce 1999 pivovar získali v dražbě současní majitelé, kteří unikátní pivovar s částečně dochovanou technologií obnovili a roku 2003 v něm otevřeli expozici rakousko-uherského pivovarství.

Autor: red Zdroj a foto: Pivovar Dalešice

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*