Další národní park na Moravě? Ministryně couvla, na Soutoku připustila CHKO

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková

Oblast soutoku Moravy a Dyje se měla podle vládního programu stát novým národním parkem. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (nez. za KDU-ČSL) ale nyní připustila variantu nižší ochrany ve formě chráněné krajinné oblasti. Naopak v případě nejvyšší ochrany Křivoklátska má vláda jasno.

Moravská Amazonie, jak se oblasti přezdívá, je nejvýznamnější lužní lokalitou v ČR. Řeky Dyje a Morava a jejich slepá ramena vytváří zachovalý kus přírody plný lužních lesů a mokřadů. Součástí jsou také tisíce starých, samostatně stojících stromů, které přitahují vzácné druhy zvířat.

Celkově se jedná o výjimečnou přírodní lokalitu, která by si podle odborníků zasloužila vyšší ochranu než jsou současná maloplošná chráněná území. Nastupující vláda Petra Fialy ve svém programovém prohlášení dokonce navrhovala ochranu nejvyšší, tedy zřízení národního parku na území Soutoku.

Lokalita při soutoku Dyje a Moravy, neboli Moravská Amazonie.

Vláda se unáhlila

Před samotným jednáním o budoucnosti Soutoku se ale ozývají hlasy, které vyzývají k revizi záměru. Status národního parku by totiž Moravskou Amazonii nemusel být nejvhodnější. Už jen proto, že by se zásadně měnila pravidla zdejšího lesního hospodaření.

Poslanci z výboru pro životní prostředí se k záměru vyhlášení nového moravského národního parku postavili zdrženlivě. „Jestli národním parkem, to je samozřejmě otázka do široké diskuze. Ochranu si toto území ale určitě zaslouží,“ uvedla podle veřejnoprávní České televize předsedkyně sněmovního výboru Jana Krutáková (STAN).

Řešením by tak mohlo být vyhlášení o stupeň nižší ochrany v podobě chráněné krajinné oblasti. Na rozdíl od národního parku, který se nechává území samovolnému vývoji, je v CHKO umožněna lesnická hospodářská činnost.

„Klíčové je, jak se tady bude dál hospodařit. Vhodnější než národní park by byla chráněná krajinná oblast,“ citovala ČT předsedu Českého svazu ochránců přírody Libora Ambrozka, který je zároveň poradcem současné ministryně. Odborníci poukazují na to, že lokalita vznikla součinností přírodních procesů a lidského hospodaření. Samotná ministryně Hubáčková se podle svých slov nechce k záležitosti vyjadřovat jednoznačně a je připravena na obě varianty.

Ministerstvo životního prostředí se teď naopak soustředí na vyhlášení dalšího národního parku v Čechách. Konkrétně se jedná o Křivoklátsko, které se rovněž objevilo v programovém prohlášení vlády. Na soutoku Dyje a Moravy resort se změnami přinejmenším v tomto roce nepočítá.

Přečtěte si  Dynamický vývoj řeky takřka v přímém přenosu: Morava u Litovle změnila svůj tok

V ČR existují aktuálně čtyři národní parky. V Čechách jsou to Krkonoše, Šumava a České Švýcarsko, na Moravě pak Podyjí. Fialova vláda slíbila vyhlášení NP na Křivoklátsku a Soutoku. V úvahách odborníků se také objevují části Jeseníků či Beskyd.

Autor: pjk, foto: Úřad vlády ČR, AOPK ČR

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*