Do Bečvy unikl rakovinotvorný nikl, potvrdily rozbory. Viník se stále hledá

Bečvu tentokrát kontaminoval nikl.

Do Bečvy se tentokrát nedostal kyanid, ale karcinogenní nikl v nadlimitním množství. O tom hovoří poslední výsledky rozboru vody po nedávném úniku nebezpečné látky z nedalekého průmyslového areálu. Informaci uvedl server Zlin.cz.

O posledním úniku nebezpečné látky do Bečvy jsme psali v tomto článku.

Dříve kyanid, tentokrát nikl

Do řeky Bečvy látka unikla 27. září v místě vyústění odpadních vod z areálu Tesla Rožnov ve Valašském Meziříčí – Juřince. Výsledky rozborů provedených inspekcí životního prostředí prokázaly zvýšené množství niklu. Kyanid naopak vyloučily.

„Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, které by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat,“  snažil se uklidnit veřejnost starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek.

Nikl není podle odborníků z inspekce životního prostředí pro člověka významně toxický, ale patří mezi možné karcinogeny, je rozšířeným kožním alergenem a opakovaný kontakt s ním nebo i požití může vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách přísněji limitována než v pitné vodě.

Laboratoře pokračují v rozborech

Kromě inspektorů České inspekce životního prostředí odebírali na místě vzorky zaměstnanci Vodoprávního úřadu Valašské Meziříčí i hasiči. Inspekce předala vzorky k rozborům akreditované laboratoři Povodí Moravy v Brně, pro Vodoprávní úřad Valašské Meziříčí je testují v laboratoři Vodovody a kanalizace Vsetín, hasiči je předali chemické laboratoři ve Frenštátu pod Radhoštěm.

„Česká inspekce životního prostředí nyní pokračuje v šetření příčiny a zdroje kontaminace, ve spolupráci s vodoprávním úřadem monitoruje řeku a vzájemně si vyměňuje informace s ostatními složkami. Dosud nebyly potvrzeny žádné úhyny ryb. Na základě kompletních a křížových výsledků rozborů určíme další postup inspekce. Kompletní analýzy a hodnoty rozborů vody nebudeme blíže komentovat, protože jsou důležité pro další šetření, které inspekce následně povede,“ řekl Erik Geuss, ředitel ČIŽP.

Viník se zatím nenašel

Otázka, kdo řeku Bečvu otrávil kyanidem, zůstává i po víc než měsíci od ekologické havárie stále nezodpovězená. A to navzdory příslibům ministra životního prostředí Richarda Brabce. „Věřím, že kriminalisté viníka během krátké doby odhalí a ten bude exemplárně potrestán,“ pronesl ministr 25. září, pět dní po úniku kyanidu, který zabil desítky tun ryb.

Přečtěte si  Miroslav Zikmund by dnes oslavil 105. narozeniny. Zikmundova vila nabízí nově i virtuální prohlídku

Podle analýz biochemika Marka Petřivalského z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci může být viníkem valašskomeziříčská chemička Deza patřící do holdingu Agrofert ve svěřenských fondech premiéra Andreje Babiše.

Závěry olomouckého přírodovědce ale vedení Agrofertu odmítá a ústy svého mluvčího vzkázalo veřejnosti, že pokud by Deza úhyn ryb v Bečvě zapříčinila, postavila by se k věci čelem a nic by neskrývala.

Zdroj: Zlin.cz, foto: iRybářství

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*