Dokončení D1 u Přerova podpořilo deset tisíc lidí, petici převzal Vondráček

Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě předává petici předsedovi Poslanecké sněmovny.

Dokončení dálnice D1 v úseku Přerov – Říkovice podpořilo na deset tisíc občanů. Petici její organizátoři ze Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě (SRDIM) předali v Poslanecké sněmovně předsedovi Radku Vondráčkovi. Slavnostního předání se zúčastnil také generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl, který potvrdil maximální podporu dostavbě.

Dopravní situace na Přerovsku je podle sdružení dlouhodobě neudržitelná. Při průjezdu městem řidiči v kolonách čekávají dlouhé hodiny. Neúnosná hustota provozu výrazně zvyšuje nejen riziko nehodovosti, ale také množství vypuštěných zplodin do ovzduší.

V uplynulých dnech se dopravní situace v regionu ještě více zhoršila kvůli teplem popraskané dálnici D35 na Prostějovsku. “V plné nahotě se tak obnažila chybějící dopravní alternativa. Silniční provoz na Přerovsku totiž mohl být dávno převeden na dálnici D1, což by byla pro Přerováky a obyvatele okolních obcí velká úleva,” uvedl předseda SRDIM Libor Lukáš.

Dokončení D1 v úseku mezi Přerovem a Říkovicemi dlouhodobě blokují aktivisté, zejména spolek Děti Země (s jeho předsedou Miroslavem Patrikem jsme vedli rozhovor). Výsledkem jejich snažení je mimo jiné žaloba na verdikt krajského úřadu v Olomouci ohledně opětovného potvrzení změny územního rozhodnutí na D1 u Přerova, která obsahuje například návrh na zpřísnění ochrany významných krajinných prvků. Aktivisté upozorňují, že rozptylová studie k dokončení D1 z roku 2016 je údajně zastaralá a měla by být vypracována nová.

Mapa dostavby D1 u Přerova

Rukojmí nekonečných správních procesů

„Pokud by byla dokončena D1 v úseku mezi Přerovem a Říkovicemi, došlo by k významnému poklesu hustoty dopravy v Přerově a okolních obcích. Rovněž by se zrychlila mobilita mezi Zlínskem a Ostravskem. Bohužel obstrukční jednání aktivistů brzdí průběh realizace stavby, což komplikuje život desítkám tisíc spoluobčanů, kteří na Přerovsku žijí nebo podnikají,“ sdělil Lukáš.

„Dialog je důležitým pilířem demokracie. Musí však mít svá pravidla a mantinely. Ukazuje se, že povolování velkých infrastrukturních projektů a možnosti jeho nekonečného připomínkování či rozporování, je potřebné lépe legislativně ošetřit. Není možné, aby se občané stávali rukojmími nekonečných správních procesů,“ okomentoval situaci předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.

Přečtěte si  Soud zamítl žalobu Vody z Tetčic na stavbu D52, vyhověl ministerstvu

Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla podpora deseti tisíc občanů dodává sílu k tomu, aby se dokončení D1 dotáhlo do konce. “ŘSD je připraveno udělat maximum možného, abychom dokončení posledního úseku D1 u Přerova dosáhli co nejdříve. Věřím, že k tomu pomůže i dnešní setkání,“ doplnil Mátl.

Podpis petice na podporu dostavby úseku D1 Přerov – Říkovice byl ukončen v červnu 2021. Pro se vyslovilo na 10 tisíc spoluobčanů. Lidé mohli petici podepisovat nejen online, ale také osobně na několika místech na Přerovsku.

Zdroj: PSP ČR, SRDIM, foto: SRDIM

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*