Patrik: Děti Země nejsou proti dálnicím, ale stačilo by jich méně. Jsme zavaleni žádostmi o pomoc

Miroslav Patrik Děti Země
Miroslav Patrik, předseda Dětí Země

Zprávy z Moravy přinášejí exkluzivní rozhovor s předsedou spolku Děti Země Miroslavem Patrikem. Spolek vešel ve známost díky kontroverznímu boji proti dopravním stavbám, které podle něj nesplňují požadované ekologické standardy, ať už se jedná o dálnici na Vídeň či obchvat kolem Přerova. Činnost Dětí Země často u veřejnosti vyvolává velké rozhořčení, rozhodli jsme se proto oslovit přímo předsedu spolku a zeptat se na vysvětlení, jaké jsou důvody pro jejich aktivity.

Spolek Děti Země byl v poslední době velmi aktivní v případě výstavby dálnice na Vídeň, podával řadu stížností. Aktuálně kritizuje územní rozhodnutí pro obchvat kolem Mikulova. Co vede Váš spolek k
této aktivitě?

Přípravu dálnice z Brna na Vídeň sledujeme již asi od roku 1995. Hlavní kritika se netýká nutnosti propojit Brno s Vídní dálnicí, ale výběru varianty. Z Brna do Bratislavy tu totiž vede dálnice D2, na kterou by stačilo napojit dálnici D55 jako obchvat Břeclavi a pak už pokračovat na Vídeň. Místo toho se připravuje jen silniční obchvat Břeclavi a navíc ještě dálnice D52 na Mikulov, která do Brna a jeho okolí s již nyní vysokými koncentracemi znečišťujících látek zbytečně přivede tranzitní kamionovou dopravu. Při jejím povolování se tedy snažíme kontrolovat dodržování zákona a prosazovat ekologické požadavky.

O žalobě proti povolení obchvatu Mikulova jsme psali v tomto článku. Komplikované dostavbě D1 u Přerova jsme se věnovali v tomto článku.

Jste principiálně proti výstavbě dálnic?

Chápeme, že někde nějaké dálnice mohou pomoci lidem v obcích a zvýšit bezpečnost řidičů, ale stačilo by jich méně. Odborníci ze sdružení Český a Slovenský dopravní klub již v červnu 1998 předložily plán výstavby dopravních sítí do roku 2010, který obsahoval asi o 800 km méně dálnic, neboť upřednostňoval stavbu obchvatů a modernizaci stávajících silnic před výstavbou dálničních tahů. Dále ještě navrhoval rychlou modernizaci a výstavbu nových železničních tratí. Zemanova vláda ale v červenci 1999 schválila vlastní plán, který se ovšem neplní, takže se hledají viníci.

Čím vším se Váš spolek zabývá? Jaké jsou Vaše další aktivity vedle těch naznačených výše? Jaké jsou vaše cíle?

Naší snahou je připomínkovat různé koncepce, územní plány a stavby, které mají vliv na životní prostředí a na přírodu a krajinu a upozorňovat na různá alternativní řešení. A zapojovat do toho i veřejnost. 

Děti Země v roce 2019 vydaly téměř čtyřicet tiskových zpráv, z nich například vyplývá, že státní úřady povolily spalovnu komunálních odpadů v Chotíkově u Plzně v rozporu se zákonem, jak dokládá šest vítězných rozsudků. Dále jsme loni třeba připomínkovali modernizaci dálnice D1 z Prahy do Brna a výstavbu dálnice D48 kolem Frýdku-Místku. 

Aktuálně se zabýváme povoláním dálnice D52 z Brna na Mikulov a D1 kolem Přerova na Olomoucku. Také se již dvacet let zabýváme kritikou odsunutí nádraží v Brně. Anebo více než patnáct let úspěšně bráníme cennou přírodu před výstavbou jezu u Děčína, plavebního kanálu u Přelouče či plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe, neboť tyto stavby jsou ekologicky škodlivé a navíc je nepovažujeme za ekonomicky efektivní a dopravně užitečné. 

Děti Země také téměř třicet pořádají anketu o antiekologický čin Ropák roku a antiekologický výrok Zelená perla roku. A samozřejmě již třicet let radíme občanům, spolkům a obcím, jak se účastnit schvalování územních plánů a správních řízení pro různé stavby, jak získávat informace od úřadů a jak chránit přírodu a své zdraví.

Lidé často mají pochyby o upřímnosti záměrů Dětí Země, Vaše aktivita jim připadá podezřelá. Jak vlastně funguje Váš spolek? Kdo Vás jako neziskovou organizaci finančně podporuje?

Děti Země jsou standardním spolkem, u kterého činnost podle stanov určují jeho členové. Její rozsah pak závisí na našich odborných znalostech a schopnostech. Bohužel se tak nemůžeme pustit do každé kampaně na ochranu přírody, ačkoliv nás o to lidé a jiné spolky velmi často žádají. Jsme takovými žádostmi o pomoc stále zavaleni, ale snažíme se aspoň poradit. Peníze získáváme hlavně od našich členů a podporovatelů a také za poradenskou činnost. A pokud se objeví nějaký grant z veřejných zdrojů či z nadací, tak se ho snažíme využít. V současnosti jde ale o minimum našich příjmů.

Co říkáte na kritiku, že svým jednáním poškozujete obraz zelených hnutí a organizací ve společnosti?

O takové kritice z řad ekologického hnutí jsme neslyšeli. Zřejmě ji šíří naši oponenti, protože jim docházejí věcné a logické argumenty a zřejmě nám závidí naše znalosti, zkušenosti a úspěchy. Ekologické hnutí je velmi pestré, takže každý spolek či iniciativa dělá svou činnost na ochranu životního prostředí samostatně a jak nejlépe umí. Děti Země jsou legálním spolkem, který tyto požadavky splňuje.

Jak by se podle Vás mělo postupovat při výstavbě infrastruktury, aby byly realizovány rychle a současně netrpěly problémy, proti kterým
bojujete?

Těžko se obecně radí, neboť každá stavba je jiná. Mělo by se hlavně postupovat podle zákonů, které by se neměly často měnit, státní správa by měla být posílena o další odborné lidi, informace by se neměly tajit, určitě je nutná obezřetnost, neboť jde o složité a velké střety v území, a raději déle a trpělivě komunikovat se všemi aktéry v dotčeném území, včetně odborníků a spolků. Pak se může povolování staveb zlepšit. Nicméně nikdy nelze zaručit, že se objeví nějaký odpor, který skončí až u soudu. Ale tohle riziko lze kvalitní prací snižovat.

Jste aktivní také v případě plánované výstavby archeoparku v Blučině. Proč se zde angažujete?

Děti Země pravidelně sledují úřední desku Krajského úřadu Jihomoravského kraje, na které zjistily, že Židlochovice plánují na ploše téměř pěti hektarů vybudovat Archeopark Cézavy. Nyní se posuzuje, zda a v jakém rozsahu může mít tato stavba vliv na životní prostředí a místní přírodu. Proto jsme tuto informaci zveřejnily, neboť do poloviny února může každý na krajský úřad zaslat své vyjádření.

Třeba to někoho zaujme, neboť ne každý je příznivcem takových megalomanských projektů v krajině. A zvláště, když se objevují před volbami nebo před termínem pro podání nějaké dotace.

O plánovaném archeoparku v Blučině na Brněnsku jsme psali v tomto článku.

Autor: pjk, foto: YouTube (Nádraží v centru), Děti Země

Související články

Přečtěte si  Povodí Moravy zahajuje opravu historické plavební komory ve Veselí nad Moravou

Doporučujeme


2 Comments

  1. Děti země vyslat okamžitě na výpomoc do Číny v boji proti chřipce….. a bez rousek…

  2. No, ty otázky jsou jakoby “kritické”, ale ve skutečnosti to spíše vypadá jako PR článek – ty otázky jsou spíše přihrávky 🙁

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*