Dvě nebo jedna věž? Ostravský projekt nejvyššího mrakodrapu v ČR naráží na nestabilní podloží

Porovnání první a druhé varianty

Budou to již dva roky, co se veřejnost dozvěděla o plánu vybudovat v Ostravě jednu z nejvyšších staveb v Evropě. Ambiciozní projekt nejprve počítal se dvěma věžemi, později byl přepracován ateliérem CHYBIK+KRISTOF ARCHITECTS & URBAN DESIGNERS a Studio Anarchitekt na podobu jedné věže ve tvaru přesýpacích hodin. Aktuálně zveřejněné výsledky studie zadané investorem, společností RT TORAX Group, však zřejmě přinesou další změnu projektu z důvodu problémů s podložím. Realizace projektu se tak zřejmě zase výrazně oddálí a otázkou je také, zda projektanti nebudou muset slevit i z plánované výšky.

V průběhu loňského roku proběhla první fáze geologického posouzení pozemku v oblasti Nové Karoliny v centru Ostravy. Území je dotčeno hornickou činností, která v tomto prostoru probíhala od 18. století. Sondy vrtané až do hloubky 150 metrů, rozbor materiálů a následné statické výpočty prokázaly, že na pozemku, pracovně nazývaném kvůli svému tvaru Slza, lze stavět i velmi vysoké budovy. Stav důlních stařin i mělkých geologických vrstev je pro stavbu výškových budov vyhovující.

Psali jsme:

Ostrava plánuje mrakodrap. Blízko centra má vyrůst jedna z nejvyšších budov v Evropě

Místo dvou věží přesýpací hodiny. Ostrava plánuje nejvyšší mrakodrap v ČR

Investor stavby, ostravská společnost RT TORAX Group, proto zadala detailní projekt architektury a založení výškové budovy. Návrh připravil architektonický ateliér CHYBIK+KRISTOF ARCHITECTS & URBAN DESIGNERS a Studio Anarchitekt. Veřejnosti byl představen ambiciózní návrh budovy tvořené jednou věží o celkové výšce přesahující 230 metrů. Projekt založení budovy byl znovu podroben inženýrskogeologickému zkoumání, zejména pak laboratorním zkouškám a rozborům stlačování vrchních vrstev jílu v podloží.

Aktuální podoba projektu v podobě jedné věže se nyní ukázala jako problematická z hlediska založení stavby

Podloží neumožní realizovat projekt v navržené podobě

Podle zástupců společnosti RT TORAX Group geologická hodnocení a statické výpočty založení stavby stanovily možný pokles a sesedání budovy mimo toleranční rámec, který činí 7 až 9 centimetrů. Výpočty a detailní analýzy mezinárodního týmu společností BOLLINGER UND GROHMANN a BAUGRUND DRESDEN ve spolupráci s Technickou univerzitou v Drážďanech konstatovaly možný pokles této výškové budovy až o 16 centimetrů.

Závěrem odborníků je konstatování, že kvalita místních neogenních jílů představuje pro úzkou základnu jedné věže přílišné riziko. Důlní stařiny ve větších hloubkách problém nepředstavují, avšak založení jedné věže v tomto prostoru není možné kvůli kvalitě a nosnosti geologických vrstev nad bývalými důlními díly.

Přečtěte si  Fasáda bývalého obchodního domu Ostravica-Textilia získá vzhled ze zlaté éry 30. let

„Připravujeme stavbu nejvyšší budovy v České republice. Je to velmi náročný a složitý projekt. Zaměřujeme se zejména na bezpečnost samotné stavby i jejího provozu. Musíme mít v tomto ohledu před zahájením stavby naprostou jistotu,“ uvedl Tomáš Haring, předseda představenstva RT TORAX Group.

Dvě věže lépe rozloží zátěž

Investora nyní čeká změna projektu tak, aby vyhovoval nově zjištěným poznatkům o nosnosti geologických vrstev. „Na základě zjištěných informací připravíme nový návrh, který bude vyhovovat těmto novým závěrům a zjištěním. Odborníci konstatovali doporučení vrátit se k původnímu řešení komplexu tvořeným dvěma věžemi a rozložení zatížení celé hmoty do větší plochy. Dvě věže budou nicméně oproti původnímu návrhu výrazněji vzdálené. Vyšší z nich bude i nadále s jistotou nejvyšší budovou v České republice. Všechny původně navržené urbanistické, městotvorné prvky zůstanou zachovány. Nový návrh zohlední plánovaný rozvoj a budoucí výstavbu v území mezi historickým jádrem města, DOV a Novou Karolinou“, uvedl Michal Krištof z architektonického ateliéru CHYBIK+KRISTOF ARCHITECTS & URBAN DESIGNERS.

Prvotní návrh tvořený ze dvou věží představil investor před dvěma roky

Veškeré funkce obsažené v původním návrhu jedné věže zůstanou i nadále zachovány. Největší část komplexu budou tvořit rezidenční byty. V nejvyšších patrech bude umístěna vyhlídka přístupná veřejnosti. Součástí bude i nadále hotel, kancelářské prostory, SPA, restaurace i entertainment. Přízemní parter bude napojen na těleso Frýdlantských mostů spojujících centrum Ostravy s městkou částí Poruba.

Autor: red Zdroj a foto: RT TORAX Group.C.

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*