Festival v Trenčíně oslaví 1200 let Moravanů, na koncertu vystoupí Jožka Černý

Jubilejní ročník festivalu Morava krásna zem se ponese v duchu oslav 1200 let od první zmínky o Moravanech.

Pátek a sobota 15. a 16. července budou ve slovenském Trenčíně patřit oslavě Moravy a moravanství. Letošní desátý ročník festivalu Morava krásna zem se ponese v duchu výročí 1200 let od první písemné zmínky o Moravanech. Pořádá jej stejnojmenné sdružení, které zastupuje moravskou národnostní menšinu na Slovensku. 

Hlavní moravská slavnost se bude konat v pátek od 17 hodin na trenčínském hradě. Na koncertě k oslavě moravského jubilea zahraje moravský písničkář Tomáš Kočko s orchestrem, Jiří Helán s cimbálovou muzikou a Mužáci Moravia z Pováží. Vystoupí také delegace z Moravy včetně zástupců samospráv a patriotických organizací. Nebude chybět ani historický exkurz do moravských dějin.

 “Zveme všechny lidi, které zajímá bohatá moravská kultura, tradice a historie. Všechny, kteří se chtějí dobře bavit a společně se Slováky a slovenskými Moraváky oslavit velké moravské výročí” zve do Trenčína Vladimír Novotný z Blanska, zástupce pořádajícího spolku pro Moravu.

Festival okoření folklor i populární hvězdy

Festivalový program bude pokračovat v sobotu vedle trenčínského hradu a na Mírovém náměstí v centru města. Na podiích vystoupí Fleret, Franta Uher, Modus Memory, Jožka Černý a další. Doprovodný program bude tvořit velkomoravská dědina, moravské speciality či jízda na koni.

Jubilejní desátý ročník festivalu Morava krásna zem se koná pod záštitou velvyslance ČR, zmocněnce slovenské vlády do národnostní menšiny, trenčínského župana a primátora Trenčína. Loga pro festival vznikla a byla pokřtěna na Moravě (psali jsme o tom zde).

O dalších akcích k moravskému jubileu 822–2022 informujeme v této rubrice.

Podívejte se na videopozvánku na festival

Autor: pjk, zdroj, foto a video: Morava krásna zem, Vladimír Novotný

Související články

Přečtěte si  Čedok připravil další lety z Moravy za exotikou. Z Brna i Ostravy se bude létat do Thajska a na Mauricius

Doporučujeme


1 Comment

  1. Je dobře znát, že když se úsilí o moravskou věc dostatečně překryje folklórem a dostatečně se potlačí všechny politické požadavky, převezeme záštitu nad akcí i velvyslanec České republiky a se svým souborem vystoupí i Jožka Černý 🙂 Média hlavního proudu v tzv. Česku, nebo jak se na Slovensku často stručně říká “v Čechách”, ovšem i tak celkem taktně o akci pomlčí, přestože se jedná o celkem kulaté výročí první písemné zmínky o Moravanech a o jubilejní ročník této akce 🙁 Za Husáka se v ústním podání tradoval politický “fór”, spočívající v citaci hlavy státu kdesi v Africe – “Když nám bezplatně dodáte tolik a tolik tanků, děl a samopalů, my vám na oplátku pošleme vystoupit nějaký soubor písní a tanců”.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*