Svatý stolec oznámil jméno nového pražského arcibiskupa. Překvapivě se jím stal dosavadní olomoucký arcibiskup a moravský metropolita Jan Graubner. Nahradí kardinála Dominika Duku, který úřad zastával od roku 2010.
Změna v úřadu pražského arcibiskupa a primase českého se očekávala už delší dobu. Dominik Duka totiž již dosáhl věku 75 let, při němž církevní hodnostáři obvykle odcházejí ze svých funkcí. S výběrem nového pražského arcibiskupa byla navíc spojena mise papežského nuncia Charlese Balva.
V souvislosti s výběrem nového pražského arcibiskupa se ve veřejném prostoru skloňovalo několik jmen. Jan Graubner přitom nepatřil mezi favority, už jen proto, že zastával vedoucí církevní úřad na Moravě. Navíc má 74 let, tedy pouhý rok od zmíněného “kanonického věku”. Výběr proto podle odborníků na katolickou církev v ČR působí jako snaha Vatikánu získat čas pro výběr dalšího kandidáta. Jak dlouhá bude tato přechodná doba, to se ještě ukáže.
Historik Jaroslav Šebek hovoří o sázce na jistotu. Výběr ale podle něj současně vypovídá o personální krizi katolické církve v České republice. „V tomto směru je to do jisté míry krizové řešení. Nejen v tom, že arcibiskup Graubner je samozřejmě už těsně před odchodem do důchodu, ale je to znak i toho, že po třiceti letech ve funkci arcibiskupa v Olomouci přichází na jiný terén, do úplně jiné církevní mentality,“ uvedl Šebek pro veřejnoprávní Českou televizi.
Volba překvapila dokonce i nejbližší spolupracovníky Jana Graubnera v jeho domovské olomoucké arcidiecézi. „Netušili jsme, že by to mohlo padnout na našeho otce, arcibiskupa Jana. Jednak kvůli jeho věku, protože příští rok dosáhne pětasedmdesáti let a měl by podat abdikaci na svoji pozici. Také jeho zdraví bylo velmi ohroženo během covidu,“ citovala Česká televize pomocného biskupa olomouckého Antonína Baslera.
Z Moravy do Čech
Přechod z jednoho arcibiskupského úřadu do jiného není zcela obvyklý. Čechy a Morava jsou navíc oficiálně pojímány jako samostatné církevní provincie, byť je jejich propojení v posledních desetiletích poměrně úzké. Z Graubnera jako moravského metropolity se tak po intronizaci 2. července stane primas český.
Této záležitosti v nejvyšších církevních kruzích překvapivě není věnována pozornost. Ve veřejném diskurzu navíc panuje přesvědčení, že primas český je hlavou katolické církve na celém území České republiky, ve skutečnosti ale pouze na území Čech. Dominik Duka pouze připomenul historickou důležitost vztahu olomouckých a pražských arcibiskupů. Arcibiskupa Graubnera označil za reprezentanta „moravského katolicismu“, který podle něj představuje rovnováhu.
Jan Graubner jmenováním pražským arcibiskupem pozbyl titulu olomouckého arcibiskupa. Arcidiecézi nadále spravuje pouze jako administrátor. “Po jeho oficiálním odchodu do Prahy se sejde poradní orgán kněží, kteří vyberou nového administrátora. Výběr nového olomouckého arcibiskupa je v rukou Svatého stolce,” uvedl mluvčí Arcibiskupství olomouckého Jiří Gračka. Proces se podle něj může protáhnout i na několik let, jak jsme byli ostatně svědky i u českého stolce.
Jan Graubner (*1948) pochází z Brna. Na kněze byl vysvěcen v roce 1973. Poté působil jako kaplan ve Zlíně a ve Valašských Kloboukách a jako farář ve Vizovicích. V roce 1990 Graubnera papež Jan Pavel II. jmenoval pomocným biskupem olomouckým. O dva roky později, po smrti Františka Vaňáka, se stal olomouckým arcibiskupem. Zastává post předsedy České biskupské konference.
Autor: pjk, zdroj: Církev.cz, foto: Arcibiskupství olomoucké, Církev.cz
Mj. to také znamená, že pozici primase Čech je nuno obsadit bezodkladně, zatímco pozice metropolity Moravy může zůstat i delší dobu neobdsazena. Není to poněkud ponižující?
Jedno prase vystřídalo druhé! Nic víc, nic míň!
pro prase je každý prase , nebo volič SPD – psM ?