Horolezci se vydali do chráněného nitra Jeseníků, risk se jim nevyplatil

Jeseničtí ochranáři zaznamenali dva horolezce v přísně chráněné lokalitě.

Dva horolezci se minulý týden vydali s mačkami a cepíny do centra Velké kotliny v přírodní rezervaci Praděd. Lezli na místě, kde před rokem tragicky zahynul mladý skialpinista. Návštěva je stála pokutu od policie.

Podle ochranářů vyrazili na celodenní lezení, přestože věděli o přísném zákazu vstupu do rezervace. Důvodem omezení je vedle ochrany jedné z nejcennějších lokalit Jeseníků také bezpečnost. Jedná se totiž o nejaktivnější lavinový prostor v pohoří.

„Při odchodu z lokality jejich totožnost zjistila stráž přírody. V dosahu byla i policejní hlídka, od které dostali pokutu v celkové výši dvacet tisíc korun,” uvedl Petr Šaj z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která spravuje chráněné oblasti. “Velkou část přestupků přitom řešíme domluvou, protože víme, že lidé mnohdy dělají chyby pouze z neznalosti. V tomto případě ale horolezci při projednávání přestupku uznali, že o zákazu vstupu věděli předem,“ dodal Šaj.

Policejní hlídky se osvědčily

Stejně jako v minulých letech budou nejcennější partie Jeseníků pravidelně hlídat ochránci přírody společně s policisty. Takto kombinované terénní hlídky se podle ochranářů osvědčily a jsou pozitivně vnímány značnou částí veřejnosti. Vedle ochrany přírody pomáhají i prevenci proti zbytečným úrazům.

Chráněná krajinná oblast Jeseníky má 740 kilometrů čtverečních, po většině území mohou lidé chodit bez jakýchkoli omezení. Ty nejcennější partie, tedy národní přírodní rezervace, kam se kvůli zachování zdejší přírody může jen po značených cestách, tvoří jen 5 % celé CHKO.

“Mnozí lidé mají pocit, že pokud je sníh, mohou kamkoli. Svou jízdou ve volném terénu ale hranami lyží poničí množství odrůstajících mladých stromků a ruší vzácné druhy živočichů ve velmi náročném zimním období,“ vysvětlil Petr Šaj.

Velká kotlina v NPR Praděd

Nechoďte mimo stezky

Základním a společným pravidlem pro pěší, skialpinisty, běžkaře, snowboardisty a další je podle něj respektovat celoroční zákaz vstupu mimo značené trasy v národních přírodních rezervacích. V Jeseníkách se jedná o širokou oblast Pradědu, Šerák – Keprník, Králický Sněžník, Rejvíz a Skřítek.

Při dodržení tohoto pravidla se turisté vyhnou i nebezpečným lavinovým katastrům. Současně také platí ustanovení lesního zákona, které zakotvilo v lesích zákaz pohybu na lyžích, stejně jako na kole, na koni či na saních, mimo lesní cesty a značené trasy.

Přečtěte si  V Třebíči, za účasti Jiřího Grygara, otevřeli nové planetárium. Nabídne programy pro veřejnost i školy

„Doporučení je jednoduché – plánovat výlet s rozumem, s ohledem na aktuální situaci a své schopnosti a možnosti. V Jeseníkách je velké množství značených tras, lesních cest mimo rezervace, kam lze vyrazit i na skialpové túry,“ dodal Šaj.

Zdroj a foto: AOPK ČR

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*