Horská služba během sněhové bouře zachráňovala muže na Dolní Moravě. V Jeseníkách je vyhlášen 3. stupeň lavinového nebezpečí

Horští záchranáři v sobotu 4. února 2023 zasahovali při kolapsu 73letého Poláka v lokalitě chaty Slaměnka na Dolní Moravě. „Zásah komplikovala sněhová bouře, kvůli které nemohl přistát vrtulník. Muže jsme museli transportovat z hřebenu na kanadských saních. Na nich ležel pacient a na něm de facto seděl záchranář, který musel i za jízdy provádět srdeční masáž,“ popisuje složitost zásahu dispečer Horské služby Jakub Fabián. V Jeseníkách byl vyhlášen 3. stupeň lavinového nebezpečí.

Muže v bezvědomí bez srdeční akce a bez dýchání nahlásil dispečink ZZS Pardubického kraje Horské službě kolem 13. hodiny. Ten na místo zároveň ihned vyslal vrtulník LZS z Olomouce. K pacientovi vyrazili čtyři záchranáři Horské služby. Na místě už probíhala ve spolupráci s dispečinkem ZZS telefonicky asistovaná neodkladná resuscitace (TANR) od duchapřítomných turistů.

Turistům stejně jako zaměstnancům areálu musíme poděkovat. Resuscitaci jsme si okamžitě převzali. Za pomocí Automatizovaného externího defibrilátoru, který doporučil jeden výboj a pokračující komplexní kardiopulmonální resuscitace se nám podařilo u muže obnovit krevní oběh i dýchání,“ popisuje zásah na místě, který komplikovala vichřice a vířící sníh, lékař Horské služby Štěpán Malec.

Resuscitace probíhala přímo na jedoucích saních

Mezitím do areálu Dolní Moravy dorazila posádka ZZS. Lékaře další hlídka HS převezla na hřeben a ten se okamžitě zapojil do záchranné akce s tím, že se bude chystat předání pacienta do vrtulníku. Počasí ovšem bylo natolik nepříznivé, že vrtulník nemohl přistát. Záchranáři se proto po společné konzultaci rozhodli muže dostat do vozu záchranky pod kopcem na kanadských saních připojených za sněžným skútrem. Pacient měl nasazenou kyslíkovou masku a jeden horský záchranář mu za jízdy prováděl srdeční masáž.

„Jednalo se o velmi složitou situaci a velmi raritní záchranářský postup, ke kterému mu nás donutily klimatické podmínky. Provádět srdeční masáž na jedoucích kanadských saních je velmi obtížné,“ říká zasahující záchranář Filip Tomanec. Muž byl s obnovenými životními funkcemi předán zdravotnickým záchranářům v kritickém stavu. Ve voze ZZS zdravotníci pokračovali v záchranné činnosti, natočili muži EKG a prováděli další medikaci. Následoval jeho převoz do nemocnice v Ústí nad Orlicí.

Přečtěte si  Náprava restu po 30 letech. Poslanci navrhují uzákonit zemské symboly Čech, Moravy a Slezska

3. stupeň lavinového nebezpečí v Jeseníkách

Horská služba v Jeseníkách vyhlásila na základě dnešního měření v rámci lavinové prevence 3. stupeň lavinového nebezpečí z pěti bodové škály. „Túry vyžadují velkou opatrnost a výbornou znalost lavinové problematiky. Nutná je volba bezpečné trasy. Rozhodně doporučujeme všem návštěvníkům hor pohybovat se jen po vyznačených trasách,“ říká lavinový preventista z Jeseníků Jiří Hejtmánek.

V Jeseníkách leží v nadmořské výšce 1300 metrů okolo 70 cm sněhu. Na závětrných lavinových svazích je sněhu uloženo více. Sníh napadl na promrzlý a tvrdý povrch. Uvolnění laviny je při třetím stupni lavinového nebezpečí možné již při malém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích. V některých případech je možnost samovolného uvolnění velkých lavin. „Třetí stupeň lavinového nebezpečí představuje značné nebezpečí. Sněhové profily v Jeseníkách vykazují nízkou stabilitu, takže nedoporučujeme lidem vstupovat na svahy nad 30 stupňů sklonu a být celkově velmi opatrní. Žádný lavinový svah v Jeseníkách neprotíná značená turistická cesta, takže nejlépe se turisté vyvarují lavinovému nebezpečí tím, že se budou pohybovat skutečně pouze po značených cestách. Lavinové nebezpečí je zcela reálné a je třeba se mít na pozoru,“ uzavírá náčelník Horské služby Jeseníky Vítězslav Kaller.

Autor: red Zdroj a foto: Horská služba

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*