Kandidát do senátu bojující za Moravu podpořil Šabatovou. Slíbila otevření debaty o zemském zřízení

Senátorský kandidát podpořil Pavel Trčala v druhém kole podpořil Annu Šabatovou.

Senátorský kandidát Pavel Trčala (Moravské zemské hnutí), který v brněnském obvodu nepostoupil do druhého kola, se rozhodl podpořit ve druhém kole Annu Šabatovou. Přihlásila se k Moravě a přislíbila, že na půdě senátu otevře debatu o územním členění České republiky, včetně otázky budoucího postavení Moravy.

Pavel Trčala podmiňoval případnou podporu jednoho z kandidátů ve druhém kole společným postojem k moravské otázce. “Paní Šabatová jasně prokázala, že aktuální nespravedlivé státoprávní postavení Moravy vnímá podobně jako já a mí příznivci.” Podobně jako Pavel Trčala i bývalá ombudsmanka považuje současné postavení Moravy za neuspokojivé. Podle ní bylo chybou, že po Listopadu 1989 nedošlo k návratu k zemskému zřízení.

“Osobně mě mrzí, že se naše společnost po roce 1989 nevrátila k zemskému uspořádání. Východní Němci to i po tolika letech udělali, vrátili se k původním historickým zemím a myslím, že udělali dobře. Vzpomínám si, že moravské zemské povědomí bylo před těmi třiceti lety ještě dosti silné. Vydali jsme se však cestou krajského uspořádání, vyjádřila se kriticky Šabatová již dříve v anketě, kterou Zprávy z Moravy upořádaly mezi senátorskými kandidáty.

Ve své odpovědi rovněž uvedla, že se identifikuje jako Moravanka, svůj život spojila s místem, kde kandiduje. “Narodila jsem se v Brně, vyrůstala jsem v obvodě, kde kandiduji, chodila jsem tu na základní školu, na gymnázium i na vysokou. Je pochopitelné, že se považuji za Moravanku, je to jedna z mých identit, za Češku v zemském slova smyslu jsem se nikdy nepovažovala,” vyznala se disidentka vězněná za dob komunistického režimu, která se stala jednou z mluvčích Charty 77.

Pokud jste z Brna a můžete volit do senátu, přijďte prosím teď v pátek a sobotu 9. a 10. října k druhému kolu senátních voleb a dejte hlas paní Šabatové. Tým paní Šabatové mě ujistil, že v případě zvolení se bude paní Šabatová nejen snažit řešit moravskou otázku, ale také na půdě Senátu hledat další spojence v této věci,” vyzval své příznivce Pavel Trčala.

Anna Šabatová kandiduje v brněnském obvodu jako nezávislá za koalici Zelení, Senátor 21 a Idealisté. Do této chvíle ji podpořila řada významných osobností, včetně bývalé senátorky a ústavní soudkyně Elišky Wagnerové, končícího senátora za tentýž obvod Zdeňka Papouška, prvního předsedy české vlády v rámci federace a bývalého předsedy senátu Petra Pitharta či zakladatele pirátské strany a moravského patriota Jiřího Kadeřávka.

Přečtěte si  Povodí Moravy dokončilo obnovu dalšího vodního díla. Nádrž Skalice je téměř napuštěná

Autor: pjk, foto: redakce

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*