Kandidátku na Vysočině poskládali z celé západní Moravy, sází na volební průkazy

Alegorické sochy u Žďáru nad Sázavou připomínají, že Kraj Vysočina leží na území Moravy i Čech.

Nadcházející sněmovní volby přichystaly řadu pozoruhodných taktik ze strany jednotlivých kandidujících subjektů. Na očích je nejvíce vidět účelové spojení pěti parlamentních stran do dvou koaličních bloků. Mezi ty méně nápadné patří spojení kandidátů ze západní části Moravy do jedné kandidátky v Kraji Vysočina, za kterou stojí Moravské zemské hnutí.

Na volebním lístku tohoto hnutí na Vysočině totiž naleznete nejen města Jihlavu či Velká Bíteš, ale také Dačice a dokonce Znojmo. Podle zástupců Moravského zemského hnutí je i toto cesta, jak upozornit na nesmyslné hranice krajů. Například právě moravské Dačice byly zařazeny do Jihočeského kraje, v jehož rámci hnutí cítí minimální šanci na volební úspěch.

Moravské zemské hnutí navíc podporuje myšlenku návratu Dačicka k Moravě. “Pro nejbližší dobu dává smysl zejména přesun správního obvodu ORP Dačice do kraje Vysočina se sídlem v moravské Jihlavě, se kterou celá oblast úzce souvisí minimálně v oblasti dopravy. Považovali bychom to za krok dobrým směrem a nápravu jedné velké křivdy,” vysvětlil předseda hnutí Ondřej Hýsek.

Jako výraz solidarity svou kandidaturu pojal Jiří Kacetl ze Znojma, který by za jiných okolností kandidoval v Jihomoravském kraji. Na kandidátní listině figuruje i podnikatelka Dana Staňková z jihočeského Suchdolu nad Lužnicí. V čele kandidátů z Dačicka stojí Bohumil Šuhaj, se kterým jsme vedli rozhovor.

Voličský průkaz: poslední příležitost

Jednotná západomoravská kandidátka se nezakládá jen na solidaritě. Chce také využít možnost občanů volit na jakémkoliv místě republiky, pokud si v místě trvalého bydliště vyřídí voličský průkaz. Například lidé z Dačic tak mohou překročit nedaleké krajské hranice s Vysočinou a tam podpořit tuto či jinou kandidátku.

Čas pro vyřízení voličského průkazu se však krátí. Žádost v písemné nebo elektronické podobě bylo možné doručit do dnešního dne, 1. října. Od zítřka lze voličský průkaz vyřídit pouze osobně. Do 6. října 16.00 hodin se voliči mohou dostavit na úřad v místě trvalého bydliště, kde prokážou svoji totožnost a úřad jim po vyhotovení úředního záznamu průkaz vydá. Samotné volby do Poslanecké sněmovny se konají v pátek a sobotu 8. a 9. října.

Přečtěte si  Od Obřích skal na Šerák serpentinami: Úprava poškozené pěšiny v Jeseníkách začne v červnu

Autor: pjk, foto: Martin Veselka (Wikimedia Commons)

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*