Ke stavbě brněnského okruhu na Tomkově náměstí má nejblíže sdružení Firesty, OHL a Metrostavu

Vizualizace úseku VMO Tomkovo náměstí

Na výstavbu dalšího úseku Velkého městského okruhu v Brně přišly Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) celkem tři nabídky. U veřejné zakázky „I/42 Brno VMO Tomkovo náměstí a I/42 Brno VMO Rokytova“ ve výši přes dvě miliardy korun má největší šanci sdružení Firesta-Fišer, rekonstrukce, stavby, OHL ŽS a Metrostav DIZ. Sdružení nabídlo zhotovení za 2,356 miliardy korun.

Lze tak usoudit z dokumentu, který zveřejnil zadavatel. Sumu vyšší o patnáct milionů nabídlo sdružení Váhostav a Combin Banská Štiavnica, zároveň ale požadovalo delší dobu na dostavbu. Třetí nabídka od Skansky se nesla ve výši 2,382 miliardy korun.

Veřejnou zakázku soutěží společně ŘSD a město Brno. Soutěž běží už skoro rok, vyhlášení proběhlo na konci ledna minulého roku. K průtahu došlo kvůli dotazům účastníků soutěže. Podle odhadů by Brno mělo platit náklady ve výši 13,48 % z částky na VMO Tomkovo náměstí a 1,96 % z částky na VMO Rokytova. Zbytek bude hradit ŘSD.

Mosty překlenou náměstí, řeku i seřaďovací nádraží

ŘSD v soutěži propojilo dva úseky brněnského okruhu – Tomkovo náměstí a Rokytova. Ve směru od Tomkova náměstí naváže budoucí komunikace na Husovický tunel. Silničáři chtějí stavbu zahájit už v tomto roce, zatím ale nemají pravomocná stavební povolení pro celý úsek, pouze na hlavní trasu.

Celý úsek měří dohromady 1,2 kilometru. Půjde o náročnou stavbu s několika mosty a dvěma mimoúrovňovými křižovatkami. Hlavní vznikne v prostoru Tomkova náměstí, které okruh překoná po mostě. Nový bude také most přes řeku Svitavu, přičemž ten starý bude demontován. Mostní estakáda vyroste i nad seřaďovacím nádražím Maloměřice. V plánu jsou dva mosty, levý a pravý. Nový úsek doplní severní část brněnského okruhu do souvislého kapacitního spojení, které má odlehčit přetíženému středu města.

V Brně aktuálně probíhá dostavba velkého městského okruhu v Žabovřeské, druhá etapa započala na konci uplynulého roku.

Zdroj: ŘSD, foto: město Brno

Související články

Přečtěte si  České dráhy připravují zásadní obnovu vlaků v Moravskoslezském kraji. Zařadí nové přímé linky

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*