Kofola plánuje nové sídlo a muzeum v Dolních Vítkovicích. Projekt ohrozil koronavirus

Kofola Dolní Vítkovice
Vizualizace nového sídla Kofoly v Dolních Vítkovicích

Společnost Kofola, která prodává velké portfolium nealkoholických nápojů, má v plánu vybudovat nové sídlo s muzeem v ostravských Dolních Vítkovicích. Za zhruba 180 milionů korun tam chce zrekonstruovat budovu Nových koupelen. Informaci uvedl ČRo Ostrava. Nedlouho před začátkem plánované rekonstrukce ale přišla koronavirová krize, která celý projekt ohrozila.

Kofola chce pomoct oživovat Dolní Vítkovice

„Naskytla se nám výjimečná příležitost – stát se součástí Dolní oblasti Vítkovice, která se v posledních letech proměnila na jedinečné vzdělávací, společenské a kulturní centrum. Právě zde jsme zakoupili budovu Nových koupelen, které bychom rádi vdechli nový život,“ uvedl při ohlášení záměru provozní ředitel Skupiny Kofola René Musila.

Po rekonstrukci dostane cihlová budova, která sousedí s klubem Heligonka, novou prosklenou nástavbu. „Vzhledem k tomu, že jde o přestavbu památkově chráněné budovy, jejíž revitalizace nese značné náklady, těší nás, že se nám podařilo na realizaci projektu získat dotaci Integrovaného regionálního operačního programu ministerstva pro místní rozvoj,“ uvedl Musila.

Součástí rekonstruovaného objektu by měla být i interaktivní návštěvnická stezka. „Díky ní se budou moci návštěvníci seznámit nejen s historií Kofoly, poznat firemní kulturu stejnojmenné společnosti, ale projít si i netradiční zážitkovou trasu,“ uvedla před vypuknutím koronavirové krize mluvčí Kofoly Jana Ptačinská Jirátová.

Podobu nového sídla Kofoly navrhl architekt Josef Pleskot.

Koronavirus ohrozil celý projekt

Podle původního plánu se měla budova zaměstnancům Kofoly i návštěvníkům otevřít v roce 2022. V tuto chvíli by za normálních okolností už probíhala rekonstrukce, situace se ale radikálně změnila po vypuknutí koronavirové krize.

Kofola se prozatím rozhodla celý záměr neopouštět. Společnost odložila začátek rekonstrukce a zrušila veřejnou zakázku. Panují však obavy, že by se mohl celý projekt zrušit. Kofole se totiž zřejmě rapidně snížily příjmy zejména kvůli výpadku dodávek do stravovacích zařízení. Kvůli nutnosti přijmout úsporná opatření by tak mohl padnout i úmysl vybudovat nové sídlo.

V ohrožení se také ocitla schválená dotace z ministerstva pro místní rozvoj, díky které by se společnosti proplatilo přibližně 70 milionů. Aktuální výjimečná situace může být na druhou stranu pádným důvodem pro prodloužení platnosti dotace.

Přečtěte si  Čtvrtý ročník projektu Milostivé léto cílí na dluhy klientů u zdravotních pojišťoven

V tuto chvíli se čeká na finální rozhodnutí Kofoly, zda projekt dotáhne do konce. Oznámení se očekává po odeznění koronavirové krize.

Kofola je jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů ve střední Evropě. Tradice Kofoly sahá do Československa 60. let. K výrobkům Kofoly patří i dětské nápoje Jupík, značky Vinea, Chito, Top Topic nebo Citro Cola. Firma má kolem 2000 zaměstnanců, z toho asi 700 v ČR. Společnost sídlí v Ostravě-Porubě.

Zdroj: ČRo Ostrava, foto: Ateliér Pleskot, Jakub Kotzot

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*