Končící hejtman Čunek podepsal smlouvu na pozemky pro nemocnici za desítky milionů. Skandální, kritizuje nová koalice

Podle stávajícího projektu by nová krajská nemocnice stála přes 8 miliard. Záměr je dlouhodobě kritizován, současná krajská koalice bude nejspíš prosazovat rekonstrukci stávajícího nemocničního areálu.

Zlínský kraj pod vedením končícího hejtmana Jiřího Čunka schválil koupi pozemků od církve za desítky milionů korun pro stavbu nové krajské nemocnice. Stalo se tak těsně po uplynulých krajských volbách, ve kterých Čunkovi lidovci prohráli. Nová koalice krok ostře odmítla.

O kontroverzním projektu nové krajské nemocnice ve Zlíně jsme naposledy psali v tomto článku.

Smlouva za desítky milionů na rozloučenou

Za pozemky od církve ve Zlíně-Malenovicích musí Zlínský kraj zaplatit 42 milionů korun. Nové vedení kraje, které vzešlo z nedávných voleb, přitom se stavbou nové krajské nemocnice nesouhlasí. Čunkův krok označili za nemorální a skandální vzhledem k tomu, že o budoucnosti nové nemocnice měla rozhodnout až nově sestavená koalice.

„Já osobně považuji jednání hejtmana za velmi nezodpovědné, nemorální a hlavně egoistické. Pan hejtman si potřeboval prosadit své a šel přes mrtvoly, jde vidět, že mu opravdu na našem kraji nezáleží,” dodal místostarosta města Kroměříže a krajský předseda koaličních Pirátů Vratislav Krejčíř.

Projekt nové krajské nemocnice, který obklopuje řada kontroverzí, se stal hlavním tématem krajských voleb, které se konaly na začátku října. Hlavní propagátor myšlenky a hejtman Jiří Čunek ve volbách těsně nezvítězil, novou krajskou koalici sestavili odpůrci stavby stávajícího projektu.

Projekt stále zkoumá antimonopolní úřad

Zakázkou na projekt nové krajské nemocnice se navíc stále zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten už sice dříve rozhodl, že soutěž byla v pořádku, na přelomu července a srpna však obdržel rozklad proti prvostupňovému rozhodnutí. Na nové rozhodnutí má tři měsíce.

Dnes již bývalý šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj čelil kritice proti kontroverzním krokům, mezi které patřily i jeho schůzka s Jiřím Čunkem nedlouho předtím, než dal antimonopolní úřad projektu nové nemocnice zelenou. Rafaj před týdnem rezignoval na svou funkci, skončí na konci listopadu. Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže dosud nebyl jmenován.

Autor: pjk, foto: Zlínský kraj

Doporučujeme

2 Comments

  1. Za povšimnutí stojí v dané souvislosti i skutečnost, že pokud se prodávají nemovitosti na území moravské římskokatolické církevní provincie, je k tomu nutný souhlas tzv. České biskupské konference. Česká biskupská konference bude také ten orgán, který rozhodne o naložení s utrženými penězi. Nemyslím, že je za této situace moravské nesvobody vhodné prodávat církevní pozemky na Moravě.

  2. Váš članek o Čunkovi , je velmi jednostranný . Nechte zaznít slovo předsedy Stanupana Gazdíka. Doufám že nejste hlásnou troubou Piratů a Ana. Zkuste se na tuto problematiku podívat z Více stran. Nevím zda Váš člabek nebí tendenčnía jednostranný. Máte ode mne dvě pětky. Také jednoznačně nereflektujete celou Moravu. Hlavně Severní i Valašsko.. Třeba házené. Na Moravě , když veznu i Veselí , tak je tam 7 klubů. Například velmi uspěšně si vedou Zuberští odchovanci a reprezentanti ČR Tomáš Číp v Rumunsku a také Jakub Hrstka v 2.bundeslize. bundeslize.Také odchovanci Karviné a reprezentanti Milan Galia v Polsku a Pavel Horák v přestižním mistrovském Kielu v Německu.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*