Volby jako referendum o nemocnici. Odložte podpis smlouvy, vyzývají Čunka

Kauza krajské nemocnice ve Zlíně nabírá na obrátkách. Stalo se z ní ústřední téma nadcházejících krajských voleb

Kauza plánované nové krajské nemocnice ve Zlíně nabírá obrátky. Část zastupitelů vyzvala hejtmana Jiřího Čunka, nepodepisoval smlouvu s vybraným projektantem. Spor se odráží i v předvolební kampani. O konečném osudu nemocnice přitom nejspíš nerozhodnou ani volby.

O kontroverzním plánu výstavby nové krajské nemocnice ve Zlíně jsme naposledy psali v tomto článku.

Ve středu pozornosti volební kampaně

Pod zmíněným prohlášením jsou podepsáni nejen opoziční zastupitelé za ČSSD, KSČM, Svobodné a Soukromníky, ale i koaličního ANO, které už dříve mělo k projektu nemocnice výhrady. Hejtman Čunek postupující proces plánování výstavby nové krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích vytrvale hájí.

Krajští radní minulý týden schválili dodavatele projektové dokumentace na nemocnici. Vítězem zakázky je sdružení „Nová nemocnice – Zlín“ za nabídkovou cenu ve výši 351 milionů korun.

„S vysokou pravděpodobností se dá předpokládat, že krajské volby se stanou referendem o projektu nové nemocnice a nově vzešlá reprezentace může mít na věc zcela odlišný názor,“ uvádějí zastupitelé v prohlášení. Apelují na hejtmana, aby do konce svého mandátu jednal zdrženlivě a nepodnikal žádné kroky či závazky, které by v budoucnosti mohly způsobit škody.

Projekt znovu zkoumá antimonopolní úřad

Zakázkou na projekt nové krajské nemocnice se navíc zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Dokud s definitivní platností nerozhodne, není podle zastupitelů možné podepsat smlouvu s dodavatelem. Antimonopolní úřad už dříve rozhodl, že soutěž byla v pořádku. Na přelomu července a srpna však obdržel rozklad proti prvostupňovému rozhodnutí. Na nové rozhodnutí má tři měsíce.

Šéf antimonopolního úřadu navíc čelí kritice proti kontroverzním krokům, mezi které patří i jeho schůzka s Jiřím Čunkem nedlouho předtím, než dal antimonopolní úřad projektu nové nemocnice zelenou. Rafajovi hrozí odvolání z úřadu, prezidentu Zemanovi to chce navrhnout premiér Babiš.

Krajské zastupitelstvo stavbu nemocnice opětovně schválilo v květnu těsnou většinou. Odpůrci projektu poukazují na nejasnosti ve financování, podle části kritických hlasů by nová nemocnice mohla stát dokonce mnohem více než avizovaných 8 miliard korun. Pochybnosti o správnosti postupu při schvalování záměru výstavby nemocnice už dříve vyjádřil ministr vnitra.

Spor o nemocnici nemusí vyřešit ani nadcházející volby. Může se stát, že státní instituce znemožní uvést záměr výstavby nové krajské nemocnice v realitu, proti čemuž by se kraj bránil jen obtížně.

Autor: pjk, foto: Zlínský kraj

Doporučujeme


1 Comment

  1. … sdružení „Nová nemocnice – Zlín“ tvoří:

    – Jihlavská projekční firma Penta Projekt,
    – Architektonická a projekční kancelář CASUA,
    – Společnost atelier-r,
    – Společnost smart healthcare solutions.

    Přísné finanční sankce vůči projektantovi:
    S projektantem byla uzavřena smlouva, která jej zavazuje pod sankcí dodržet částku stavby 8 miliard korun.

    To je holý nesmysl.
    Všichni ti architekti mohou nanejvýš vypracovat rozpočet stavby v uvedené částce. Výsledou cenu stavby ovlivní až dodavatel stavby, který bude postupovat obvyklým způsobem – postaví hrubou stavbu (HSV) a na zbytku (PSV – řemesla) v maximální míře ušetří, což architekti nemají šanci poznat.
    Nejvíce se na takové stavbě šetří na rozvodech a zařizovacích předmětech (elektro, voda a topení, rozvody IT a komunikací).

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*