Lesních požárů bude přibývat, připravte se, upozornili odborníci z Brna

Ilustrační foto

Blízká budoucnost přinese nárůst rozsáhlých lesních požárů. Kvůli klimatické změně narůstá nejen jejich riziko, ale i velikost. Podle odborníků z Mendelovy univerzity by s tím měli vlastníci lesů počítat a do budoucna přijmout preventivní opatření.

“Majitelé ohrožených lesů se mohou inspirovat v oblasti Středozemí. Stále běžnější jsou zde pásy zpomalující šíření požáru v místech nejvyššího rizika, takzvané fuelbreaks. Lidé by se navíc měli vyvarovat všech nebezpečných aktivit, které vedou ke vzniku požárů,” upozornil Petr Čermák z Lesnické a dřevařské fakulty.

Odborníci z Mendelovy univerzity v Brně se lesními požáry zabývají dlouhodobě. Už dva roky funguje například web FireRisk, na němž lze na osm dnů dopředu sledovat v rozlišení na jednotlivé katastry míru rizika jejich vzniku. Letošní jarní měsíce jsou zatím velmi suché, což požárům nahrává.

„Březen a duben jsou měsíce, kdy vegetačních požárů vzniká relativně hodně. Je to způsobeno kombinací panujícího počasí, vysoké zásoby snadno zápalného materiálu jakým je suchá tráva a četností nebezpečných aktivit jako je vypalování travinných porostů, rozdělávání ohně či kouření v lese,” vysvětlil lesnický expert. Hlavní komplikací je poměrně teplý a suchý průběh jara s větrnými dny, což jsou jevy, které se poslední dobou často opakují.

Protipožárním opatřením v lesích se nevyhneme

Čermák předpovídá, že přinejmenším někteří vlastníci lesů se budou v nejbližších letech muset situací podrobně zabývat. Kritickými místy jsou velmi vysychavá stanoviště s vysokou návštěvností či sousedství tábořiště, chatové oblasti a podobně.

„Tam bude potřebné či nutné realizovat některá opatření, která u nás dosud používána nejsou a jsou známa ze zemí, kde jsou vegetační požáry velkým problémem. V našich podmínkách půjde spíše o pásy s úpravou charakteru a hustoty vegetace, než o pásy s obnaženou půdou,” uvedl Čermák.

Podle něj v tuzemsku dlouho nebyly větší požáry obvyklé. Pokud už vznikly, podařilo se je brzy uhasit. Přesto bylo několik větších či velkých lesních požárů, tím největším za poslední desetiletí byl požár takzvané Moravské Sahary v květnu 2012, kdy za několik dní shořelo téměř 165 hektarů lesa.

Náročnější a intenzivnější opatření již u nás v minulosti prováděna byla, a to v okolí železnic, když ještě byl dominantní parní pohon. „Od jeho ukončení se upustilo od intenzivních preventivních opatření. Ale situace se mění. Klima posledních třech desetiletí je pro vznik požáru znatelně příznivější než desetiletí předchozí a tento trend bude dále pokračovat,” vysvětlil Čermák.

Přečtěte si  Vinaři ošetří révu pomocí ultrafialových paprsků, bez chemie. Společnost Bohemia sekt testuje u Mikulova revoluční technologii

Stačí zodpovědné chování

Pokud se budeme chovat zodpovědně, můžeme podle něj eliminovat naprostou většinu lesních požárů. „Jen do 2 % lesních požárů u nás vzniká od blesku, což je v podstatě jediná přirozená příčina lesního požáru v našich podmínkách. Z toho plyne, že když budeme opatrní, můžeme počet požárů významně omezit. Je nutné se vyvarovat nebezpečných aktivit, v první řadě zakázaných, v druhé i všech dalších nerozumných či zbytných,” zdůraznil expert z Mendelovy univerzity.

Mezi dominující nedbalostní příčiny patří rozdělávání ohně na nevhodných místech, kouření, vypalování trávy, vyhození horkého popela z topeniště na nevhodné místo, pálení odpadu, neúmyslné zapálení od jakéhokoliv žhavého předmětu.

„Nedbalosti a neopatrnosti je v dlouhodobém měřítku způsobeno přibližně 60 % lesních požárů. Typický požár je v našich podmínkách zatím naštěstí jen požár na malé ploše, který je brzy uhašen, ale na to nelze spoléhat,” uzavřel Čermák.

Zdroj a foto: Mendelova univerzita

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*