Lesníci a ochranáři dohodli po letech pravidla hospodaření na Soutoku

Oblast kolem soutoku Moravy a Dyje představuje evropsky významnou přírodní lokalitu. Přezdívá se také "Moravská Amazonie".

Státní lesníci a ochranáři se domluvili na pravidlech hospodaření v evropsky významné lokalitě Soutok-Podluží. Jednání uzavřeli po mnoha letech diskuzí společnou dohodou. Povede k obnově porostů.

Evropsky významná lokalita

„Naše závěry jsou kompromisem postupu, který zohledňuje přírodní podmínky místa, legislativu i praktické lesnické možnosti,“ vyjádřil se k dohodě generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček. Dohoda se promítne do lesního hospodářského plánu pro období 2020 až 2029.

Zdejší luhy patří k mimořádným přírodním oblastem s nejvyšší biodiverzitou v celé republice. Část této evropsky významné lokality je vyhlášena jako ptačí oblast Soutok-Tvrdonicko. Hnízdí zde řada druhů dravců, mezi jinými například orel královský.

Dnešní krajinu ovlivnili lichtenštejnští lesníci, kteří v lesích pěstovali zejména duby letní. Jejich odolné a kvalitní dřevo se využívá především v nábytkářství, při výrobě sudů a dříve bylo i základem staveb na místech s vysokou hladinou spodní vody, jako například u Janova hradu nebo Minaretu v areálu lednického zámku.

Dojde k obnově porostů

Lesy ČR se nyní dohodly s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR na způsobu obnovy porostů. Velmi staré lesy s vysokým zastoupením dubu letního lesníci přednostně prosvětlí a v následující přirozené obnově podpoří opět dub letní. Zbývající zralé porosty se do roku 2029 obnovovat nebudou. Lesní hospodářský plán prvně směřuje k nepasečnému hospodaření.

„Dohodnutý systém obnovy porostů skýtá naději, že péče o evropsky významné lokality i existující a navrhovaná maloplošná chráněná území uchová zdejší jedinečnou přírodní rozmanitost i do budoucna. Jednání byla složitá, ale korektní,“ uvedl šéf ochranářů František Pelc.

V případě, že se dohodnuté zásady promítnou do lesních hospodářských plánů, nemělo by jejich schválení nic bránit. „Hospodaříme v souladu s platnou legislativou a upravený lesní hospodářský plán předložíme Krajskému úřadu Jihomoravského kraje ke schválení pouze s kladným stanoviskem Agentury,“ dodal Vojáček, podle něhož se tak uzavřela zásadní kapitola odborných jednání.

Zdroj: Lesy ČR, AOPK ČR, foto:

Související články

Přečtěte si  Architektonická soutěž na rekonstrukci bývalé věznice v Uherském Hradišti zná svého vítěze

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*