Lesníci bojují proti suchu. Na západní Moravě opravili dvě vodní nádrže

Vodní nádrž Šilhan Roštejn
Vodní nádrž Šilhan se nachází blízko hradu Roštejn.

Lesníci z Lesů z ČR opravili vodní nádrže Šilhan Roštýn a Pařezitý Roštýn nedaleko Telče na západní Moravě. Podnik tak pokračuje v boji proti suchu, které letos může dosahovat extrémních hodnot. Investuje do staveb, které zadrží vodu v krajině. Informaci uvedli Lesy ČR v tiskové zprávě.

„Obnovili jsme hráze, výpustné objekty i bezpečnostní přelivy. Z retenčních prostorů zmizely nánosy. Nádrže znovu bezpečně zadržují vodu, což prospívá krajině i veškeré vegetaci,“ uvedl Petr Sedláček ze správy toků Lesů ČR pro oblast povodí Dyje.

Při opravě se našlo historické potrubí ze dřeva

Při rozebírání staré hráze u nádrže Šilhan Roštýn narazili stavaři na původní nepoškozené potrubí z jedlového dřeva z konce 19. století, které odvádělo vodu z požeráku. Nyní je vystaveno na nádvoří nedalekého hradu Roštejn. V blízkosti bezpečnostního přelivu byl osazen původní žulový kámen s vytesanou značkou pro hladinu vody s letopočtem 1890.

Vodní nádrž Pařezitý Roštejn

Biologický průzkum na obou místech prokázal výskyt zvláště chráněných živočichů, jako je kuňka ohnivá, rosnička zelená, skokan ostronosý nebo čolek horský. Podnik tedy pro ně vybudoval tři tůně. „Už během stavby se v místě tito živočichové objevovali častěji, později se našly i snůšky vajíček žab. Podle všeho jsme tedy pro ně vytvořili ideální biotopy,“ dodal Sedláček.

Zdroj a foto: Lesy ČR

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*