Lesníci dokončili rekonstrukci vodní nádrže Markovka u Třebíče. V březnu se začne napouštět

Vodní nádrž Markovka (Kožichovice)

Rekonstrukci vodní nádrže Markovka v Kožichovicích u Třebíče dokončily tento týden Lesy ČR coby správci drobných vodních toků. Obnova vodního díla stála 36,7 milionů korun. Nádrž se začne napouštět v březnu 2020.  

Rekonstrukce posílí zadržování vody v krajině

Podnik rekonstruoval poškozený vtokový a výpustný objekt a bezpečnostní přeliv. Z retenčního prostoru odtěžil asi dva tisíce metrů krychlových nánosů. „S napouštěním začneme na jaře, předpokládám, že by se do dvou let měla nádrž s objemem zadržené vody dosahujícím 618 tisíc kubických metrů naplnit,“ uvedl Pavel Hopjan, vedoucí správy toků pro oblast povodí Dyje z Lesů ČR.

Vodní dílo patří k těm, které podnik rekonstruoval v rámci svého programu #vracíme vodu lesu. Nádrž zadrží vodu, ale ocení ji i lidé při koupání a kromě nich také rybáři. Na dně zůstala náletová vegetace, tu není třeba odstraňovat. Podle Hopjana může prospět rybám.

VRACÍME VODU LESU je největší vodohospodářský program v historii státního podniku Lesy ČR. Více než miliarda korun plyne do staveb, které zadrží vodu v lese i v krajině. Nyní lesníci budují 73 nových nádrží a 292 obnovují.

Zdroj a foto: Lesy ČR

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*