Lesy se postupně zotavují, ubylo kůrovce i sucha

Po kůrovcové kalamitě se lesy na řadě místě Moravy konečně dostávají do stavu rekonvalescence. Dobré zprávy hlásí i z univerzitních lesů na sever od Brna. Podle lesníků z Mendelovy univerzity zlepšení napomáhá průběh počasí, které zapříčinilo i nižní počet generací kůrovce.

„Díky chladnějšímu počasí letos očekáváme dvě generace kůrovce, což je polovina situace z minulých let. Zatímco v minulém roce touto dobu činil podíl nahodilé, tedy hlavně kůrovcové těžby, okolo 90 % z celkového objemu, letos je to zhruba 60 %,” uvedl Lumír Dobrovolný, vedoucí oddělení rozvoje a pedagogiky Školního lesního podniku Křtiny.

I tak si postižení z minulých let hlavně dospělé stromy ponesou ještě dlouhou dobu. „Poznamenány suchem jsou také listnáče, které je třeba odtěžit i kvůli bezpečnosti návštěvníků lesů. Postupně však již najíždíme do klasických, především výchovných, těžeb, které jsme kvůli kůrovci museli odsunout, ale pro budoucí stabilitu i kvalitu lesa je jejich provedení nyní rozhodující,” upřesnil Dobrovolný.

Těžbu vyrovnává intenzivní zalesňování

Ruku v ruce s těžbou jde i zalesňovaní. Jen letos na jaře lesníci vysadili celkem 350 tisíc sazenic. Ty stejně jako stromky z přirozené obnovy vykazují nadprůměrnou vitalitu. „Les však roste třeba stovku let a byli bychom špatní hospodáři, kdybychom se teď chlácholili, že je vše v normálu. Aktivně reagujeme na klimatické modely a vědecké studie, ukazující na bohužel nepříznivý vývoj v budoucnu. V rámci naší provozní koncepce, zaměřené na pěstování druhově i věkově pestrých lesů, provádíme hospodářská opatření adaptující lesy na očekávané klimatické výkyvy,” upozornil vedoucí školního lesního podniku.

Strategickou surovinou jsou v tomto směru duby. „V minulém roce byla unikátně silná semenná úroda dubu zimního, čehož chceme v obnově lesů přirozeným zmlazením náležitě využít. Chystáme se také na podzimní zalesnění a pokračovat tak v zakládání pestrých lesů,” popsal Dobrovolný.

Kůrovcová kalamita mění prakticky celé tuzemské lesnictví. Smrkové i jiné monokultury a stromy stejného stáří v dlouhých a přehledných řadách v budoucnu nahradí stromy v takřka rodinném uspořádání. Univerzitní lesníci je budou pěstovat ve všech věkových fázích v menších skupinkách od nejmladších po nejstarší „členy rodiny”. Les tak bude odolnější.

Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny je organizační součástí Mendelovy univerzity v Brně. Lesní pozemky univerzity mají rozlohu 10.205 hektarů a vytvářejí souvislý komplex bezprostředně navazující na severní okraj Brna až k Blansku. Aktuálně převažují listnaté dřeviny se zastoupením kolem 65 procent a jejich podíl v posledních letech roste.

Zdroj a foto: Mendelova univerzita

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*